Ana Sayfa
07 Aralık 2016 ( 31 görüntülenme )

Uçak Krizi Bakanlıkları Böldü!

En büyük çelişki Savunma ile Ekonomi bakanlıkları arasında yaşanıyor...
 RUS BAKANLAR ARASINDA TÜRKİYE ÇELİŞKİSİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 2015’te yaşanan gelişmeleri değerlendirdiği yılsonu açıklamasında, Su24 tipi savaş uçağının düşürülmesine de yer verdi.
Açıklamada, "Türk Hava Kuvvetleri'nin Su24'e yaptığı hain saldırı, Ankara’nın teröristlere yardım politikasının kanıtı oldu" denildi.
Bakanlık’ın 2015 değerlendirmesinde, IŞİD'in yasadışı petrol ticaretiyle oluşturduğu finansman kanallarının kesilmesine özel önem verildiği belirtildi.
 
"Türk Hava Kuvvetleri'nin Suriye hava sahasında terörle mücadele misyonunu yerine getiren Rus bombardıman uçağı Su24'e yaptığı hain saldırı, Ankara tarafından yürütülen teröristlere yardım politikasının kanıtı oldu" denilen açıklamada, NATO ile ilişkilere de yer verildi.
Rusya Savunma Bakanlığı, düşürülen uçak meselesine böylesi sert bakarken, bir açıklama da Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev’den geldi.
Rossiya 24 kanalına konuşan Ulyukayev, Moskova’nın Türk işletme ve vatandaşlarına sorun çıkarmak istemediği için, Türkiye ile ticari ilişkilerin devam edeceğini söyledi.
 
‘İŞ İLİŞKİLERİNİ AYRI TUTACAĞIZ’
Türkiye ile temaslarını sürdürdüklerini belirten Ulyukayev, “Türkiye önemli bir ticari ortağımız olarak kalmaya devam edecek, zira ambargolar belirli alanlarda, yalnızca gıda sektöründe uygulandı. Kısıtlamalar belirti sektörlere getirildi” ifadelerini kullandı.
 
Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Ulyukayev ayrıca, “Çok dikkatli davranıyoruz. Türk iş dünyası ve vatandaşları için sorun yaratmak istemiyoruz, normalde gerçekleşen iş ilişkilerimizi ayrı tutacağız” ifadelerini kullandı.,
 
‘MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK İÇİN TEDBİRLER ALINABİLİR’
Türkiye’ye getirilen kısıtlamalar çerçevesinde Rus şirketlerinin yaşadığı mağduriyetlerin de giderileceğini söyleyen Ulyukayev “Bu konu henüz inceleme aşamasında. Turizm gibi alanlarda faaliyet gösteren Rus şirketlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için tedbirler alınabilir” dedi.
 
İki bakanlık arası arasındaki bu görüş farklılığı, Rusya’da Türkiye çelişkisini işaret ediyor. Anlaşılan her bakanlık, Türkiye ile Rusya arasında çıkan krizi en hafif şekilde atlamanın bir yolunu arayacak gibi…
 


Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ