İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Herhangi bir inanç grubunun, devletin birtakım noktalarını yönettiği ve sızdığı değerlendirmeleri, başlı başına yeni bir istismar alanıdır ve doğru değildir" açıklaması yaptı. Soylu, paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

‘İNANÇ GRUPLARI BİR GELENEK, DEVLETE SIZMASI KABUL EDİLMEZ’
* Belirli grupların demokrasi ve hukuk sistemi dışında siyaseti, sermayeyi ve devleti etki altına alması, yönetmesi, belli yerlere sızarak güç devşirmeye çalışması kabul edilemez. Kaldı ki, devletimizin hiçbir biriminde böyle bir durum söz konusu değildir. Ancak inanç grupları -son günlerdeki yönlendirmeli tartışmalara değinerek söylüyorum- tarihsel sürecimizin geleneğimizin ve topraklarımızın bir kabulüdür.”

‘DEVLETE SIZDIKLARI YALAN’
* Ayrıca bireysel olarak insanların inanç tercihlerinin olması, demokratik hayatın da doğal bir sonucudur. Fakat bireysel istismarlara veya inanç gruplarının istismarlarına nasıl müsaade edilemezse, bu istismarları fırsat bilip medeniyetimizin ve topraklarımızın değerlerine de saldırıya fırsat verilmeyecektir. İçişleri Bakanı olarak söylüyorum: Herhangi bir inanç grubunun, devletin birtakım noktalarını yönettiği ve sızdığı değerlendirmeleri, başlı başına yeni bir istismar alanıdır ve doğru değildir. Yalandır. Provokasyondur.”

SAYMAZ ‘GAVS’IN KÖLESİNDEN DEVLETİN EFENDİSİNE’

Öte yanda Sözcü Gazetesi Yazarı İsmail Saymaz, Menzil tarikatıyla ilgili dikkat çekici tespitlerde bulundu. ‘Gavs’ın Kölesinden Devlet’in Efendisine’ başlıklı bir yazı kaleme alan Saymaz tarikatın devlet kadrolarına geçişini uyarıcı bir dille ortaya koydu. Saymaz’ın yazısı şöyle;

‘GAVS’IN KÖLELERİ’
“Menzil'in Buhara Kolu'nun şeyhi olan Fevzeddin Erol, önünde halka halka toplanmış müritlerine ağlamaklı bir tonla sesleniyor: “Biz insan olmuşsak gavs'ın sayesindedir. Canımızda ruh olduğu müddetçe o aileye köle olacağız. Biz başımızı yere koyacağız, bütün gavs hazretlerinin çocukları başımıza basıp geçecekler. Ömrümüz boyunca gavs'ın evlatlarına kölelik yapacağız.”
İslam Ansiklopedisi'ne göre gavs, “dünyanın manevi yöneticisi olduğuna inanılan en büyük veli” anlamına geliyor.

‘SEMERKAND VE BUHARA KOLLARI’
“Şeyh Feyzeddin'in “gavs” diye andığı kişi, babası Muhammed Raşit Erol… Aslen Siirtli olan Erol, 1970 yılında Adıyaman'ın Kahta ilçesinin Menzil köyünü parayla satın aldı. O günden beri tarikatın merkezi olan bu köy, Nakşibendiliğin en kitlesel kolunun adına dönüştü artık. Erol, 12 Eylül'den sonra üç yıl Gökçeada'da ikamete mecbur edildi. Ancak 1986'da Menzil'e dönebildi. Yedi yıl sonra ölünce iktidar kavgası çıktı. Kardeşi Abdulbaki şeyhlik postuna geçerken; oğlu Feyzeddin ise Eskişehir Sivrihisar'da kendi Menzilini kurdu. Kahta'ya “Semerkand” ve Sivrihisar'a “Buhara” deniliyor.”

‘MÜRİT BAKAN’
“Menzil, AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı'na özel ilgi gösterdi. Menzil'ci diye bilinen Recep Akdağ, 2002-2013 yılları arasında kesintisiz bu koltukta oturdu. Akdağ, öyle inanmış bir müritti ki… Ankara'da 2008 yılında devlet hastanesinde üç günde 27, bir ayda 49 bebeğin ölümünü yorumlaması için şeyhinden istihareye yatmasını istedi. Bakanlık bürokrasisi Menzil'cilerle dolduruldu. İhaleler Menzil'ci şirketlere verildi.”

‘RECEP AKDAĞ ÜÇÜNCÜ KEZ SAĞLIK BAKANI’
“Bu bir iddia olmaktan çıktı, itirafa dönüştü. Şeyh Abdulbaki Erol'un oğlu ve halifesi Saki, bakanlıktaki örgütlenmeyi kabul ederek “Recep Akdağ'ı tanıyorum. Buraya gelmiş gitmiş. Sağlık Bakanlığı, Menzil'e bağlı diye liyakatsiz bir insanı almışsa vallaha o doğru değildir” diyor. Bu hal AK Parti'yi de rahatsız ettiği için 2013'te Akdağ'ın yerine Mehmet Müezzinoğlu getirildi. İddia o ki Müezzinoğlu, Menzil'ciler tarafından çalıştırılmadı. Akdağ, 2016'da üçüncü kez Sağlık Bakanlığı'na atandı. Bir yıl sonra yerini Fahrettin Koca'ya bıraktı.”

‘TARİKAT HALA ETKİN’
“Nakşibendiliğin İskenderpaşa Kolu'na, Hak-Yol'culara mensubiyeti bilinen Koca'nın Menzil'cileri kızağa çektiği iddia edilse de Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ali Edizer, tarikatın halen etkin olduğunu gösteriyor. Peki, bütün güçleri yalnızca bu kadar mı?”

‘FETÖ'DEN METÖ'YE’
“Fetullahçıların 17-25 Aralık 2013'te AK Parti iktidarına savaş açmasından sonra tüm tarikat ve tarikatlar yol ayrımına geldi. Nurcu Yeni Asya Grubu'nu ve Süleymancıları saymazsak, dini gruplar AK Parti'ye biatını ilan etti. Biat edene kamusal alanda yer açıldı. Fetullahçı örgütlenme modelini diğerleri de benimsedi. Örneğin, Fetullahçıların TUSKON adlı bir işadamı örgütü vardı. Bu dernek “Kayırma Ekonomisi” kapsamında verilen kamu ihaleleri ile semirtilmişti. Resmi verilere göre 2005-2010 yılları arasındaki kamu ihalelerinin yüzde 13'ünü MÜSİAD, ASKON ve TUSKON üyeleri alıyordu. Aslan payı ise TUSKON'a aitti.”

‘KÜRESEL YAPILANMA’
“Bugün ise Menzil'in TÜMSİAD'ı var. Fetullahçıların Kimse Yok Mu Derneği'nin yerini bugün Menzil'in Beşir Derneği aldı. Beşir'i Erenköy'cülerin Aziz Mahmut Hüdai Vakfı, İsmailağa'nın İDDEF'i ve İskenderpaşa'nın Hak-Yol dernekleri izliyor. Kamu yararına dernek statüsü verilen bu kuruluşlar kurban, zekat ve fitre gerekçesiyle topladıkları serveti, tebliğ çalışması adı altında Afrika'dan Uzak Asya'ya kadar dolaştırıyor. Bu coğrafyalarda ne tür ilişkilere girdikleri, bir muamma…”

‘DEVLET İÇİNDE YENİ YAPILANMA’
“Son olarak, Fetullahçıların STV'si tarihe karışırken, kumandadaki yerine Menzil'in Semerkand TV'si oturdu. Menzil'in varlığı, yalnız Sağlık Bakanlığı'nda değil, İçişleri Bakanlığı'nda da kendini hissettiriyor. İddiaya göre Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nda örgütleniyorlar. Hak-Yol'cular Adalet Bakanlığı'na, İsmailağa'cılar Diyanet'e, Erenköy'cüler ticarete, Süleymancılar Kuran kursları ve öğrenci yurtlarına, Işık'çılar medyaya hükmediyor. Tarikatların birer holdinge, şeyhlerin CEO'ya, müritlerin müşteriye evrildiği istismar çarkı daha çok dünyalık ve makam edinmek için “Hu” çeke çeke dönüyor. Gavs'ın köleleri devletin yeni efendileridir artık.”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ