Ana Sayfa
07 Aralık 2016 ( 45 görüntülenme )

Kar Alarmı !

İŞTE METEOROLOJİ’NİN GÜN GÜN HAVA DURUMU TAHMİNİ
 Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı İstanbul'un farklı bölgelerinde yer yer etkili oluyor. İstanbul’da beklenen kar yağışı başladı.

Kar yağışı yoğun olarak Tuzla, Pendik ve Kartal’da etkisini gösterdi.

Avrupa yakasında da özellikle yüksek bölgelerde aralıklarla ama kuvvetli bir şekilde kar yağışları etkili oluyor.

Halkalı civarında da kısa süreli dolu yağdı. Sürücülerin yağış nedeniyle yavaş ilerledikleri görüldü. Akşam saatlerinde yoğun kar yağışının etkisini artırması bekleniyor. Yağışın cumartesi günü sabah saatlerine kadar aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor. Uzmanlar İstanbul’un yüksek kesimlerinde kar kalınlığının 30 santimi geçebileceğini belirtiyor. Doğu ve Orta Anadolu bölgelerinde de yoğun kar yağışı var. Bolu Dağı’nda da alarm verilmiş durumda.Türkiye’nin dün akşam saatlerinden sonra Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi.

Hava sıcaklığı hissedilir derecede düştü. Bugün; Ülkenin kuzey iç ve doğu kesimlerinde görülmesi beklenen kar yağışlarının; Marmara’nın doğusu ile Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer yoğun olacağı öngörülüyor.Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü de yurttaki hava durumunu anlık olarak vererek vatandaşları bilgilendiriyor.İstanbul’da belediye ekipleri kar nöbetine başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü ekipleri, kar tedbirleri için seferber oldu. Belirlenen bazı merkezlerde tuz yığınağı yapıldı. Kar küreme ve tuzlama araçları ile yolda kalan araçları kurtarmak için çekiciler hazır tutuldu. Metrobüs durakları ve ana istasyonlarda da küreme ve tuzlama araçlarının hazır bekletildiği görüldü.SADECE İSTANBUL DEĞİL

Kar yağışı yurt genelinde de etkili oluyor. Doğu Anadolu’nun yanı sıra İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinin büyük bölümlerinde de lapa lapa kar yağıyor.BOLU DAĞI’NDA DA ALARM VERİLDİ

Bolu Dağı’nın TEM otoyolu ve D100 Karayolu geçişlerinde etkili olan kar yağışı ulaşımı yavaşlattı. Gece saatlerinde aralıkla yağan yağmur sabaha karşı kar yağışına dönüştü. Bolu Dağı’nın D100 Karayolu ve TEM Otoyolu geçişlerinde etkili olan kar yağışıyla birlikte yeşil alanlar, beyaz örtüyle kaplandı. Kar kalınlığı bazı bölgelerde 10 santime ulaştı. Zeminde yer yer etkili olan kar nedeniyle ulaşım yavaşlarken, aksama yaşanmadı. Karayolları ekipleri, özellikle Bolu Dağı Tüneli’nin çıkış noktalarında buzlanmaya karşı tuzlama çalışması yaptı. Bolu Dağı’nın Karanlıkdere ve Seymenler mevkilerinde karla birlikte sis de etkili oldu. Görüş mesafesini yer yer 20 metreye kadar düşüren sis sürücüleri zorladı. Karayolları ve trafik ekipleri güzergahta önlemlerini artırırken, sürücüler de kış koşullarına göre tedbirli yola çıkmaları konusunda uyarıldı.İŞTE METEOROLOJİ’NİN GÜN GÜN HAVA DURUMU TAHMİNİ

31 Aralık Perşembe; Kuzey iç ve doğu kesimlerde görülmesi beklenen kar yağışlarının; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Balıkesir’in kuzeyi ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yer yer yoğun olacağı tahmin ediliyor.

01 Ocak 2016 Cuma; Marmara’nın doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Akdeniz bölgesinde görülmesi beklenen yağışların; İstanbul başta olmak üzere Marmara’nın doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı bekleniyor.

02 Ocak 2016 Cumartesi günü; Yağışlı sistemin Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda etkili olduktan sonra yurdumuzu terk edeceği tahmin ediliyor.”KAR KALINLIĞI 30 SANTİMİ GEÇECEK

Kar yağışıyla birlikte rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (4070 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yer yer tipi olayı bekleniyor. Uzmanlar; Beylikdüzü, Terkos, Çatalca, Elmalı gibi bölgelerde kar kalınlığının 30 cm’yi aşacağı tahmininde bulundular.

Hava sıcaklıklarının Çarşamba gününden itibaren ülke genelinde hissedilir derecede (815 derece) azalacağı tahmin ediliyor. Ülke beklenen kar yağışları ve soğuk hava nedeniyle başta ulaşımda aksamlar olmak üzere buzlanma, don ve sağlık sorunları gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ