Ana Sayfa
16 Aralık 2017 ( 4588 görüntülenme )

BAKALIM CAN DÜNDAR BU İŞE NE DİYECEK...

İLK ERGENEKON SÖZÜ DÜNDARMÜTERCİMLER BELGESİNDE

Mütercimler’in ilk Ergenekon sözünü Kasım 1996Şubat 1997 arasında, Can Dündar’ın 40 Dakika adlı programında kullandığını öğrendik. 


O zamanlar bu husus hepimizin dikkatinden kaçmış olsa gerek ki üzerinde pek durmamışız, araştırmamışız, sormamışız nedir bu Ergenekon diye.

Peki, Mütercimler ne demiş o yıllarda Ergenekon için, Can Dündar’ın kitabından okuyalım:

“ÜLKEYİ DARBEYE SÜRÜKLEYEN ÇETENİN ADI ERGENEKON”


“ Ortaya çıkan tabloya göre Türkiye’yi bir askeri darbeye sürüklemek için bir kargaşa ortamı yaratılmış ve devlette çalışan bazı kiralık katiller bu amaçla cinayet işlemişlerdi. Ancak maşalar ve maşaları kiralayanlar belliyse de maşaları kullananlar henüz ortaya çıkmamıştı. Tam 13 yıl yıldır bu konu üzerinde araştırmalar yapan emekli deniz subayı Erol Mütercimler, sonunda ilginç bir örgütle karşılaştığını söylüyor. Mütercimler’e göre ülkeyi darbeye sürükleyen ve bugün “çete” diye anılan örgütün gerçek adı; Ergenekon. ”

Bu satırları yazan kalem Can Dündar.
Mütercimler’le bir televizyon programı yapan o.
Mütercimler’i kaynak gösterip Ergenekon adını ortaya atan da o. 

Görün bakalım ne demiş Mütercimler Can Dündar’a;

“ERGENEKON ADINI DUYDUM, ŞOKE OLDUM”

“ Ben de ilk kez bu örgütün adını öğrendiğimde şok oldum. Gerçek anlamda şok oldum. Çünkü o kadar yıl yüzlerce insanla konuştum, ki ihtilalci darbeci subaylar çok büyük bölümü; ama bunu ilk ben emekli tümgeneral Memduh Ünlütürk’ten duyduğumda anlayamadım.”

İşte böyle...
Memduh Ünlütürk, emekli bir tümgeneral, 12 Mart dönemi komutanlarından. İçerisinde kendisinin de yer aldığı bir vatanseverler örgütünün adı olarak gündeme taşımış Ergenekon’u. Ama şimdi hayatta olmadığından soramıyoruz kendisine, ne nedir diye...

Devam ediyor Mütercimler anlatmaya kendi bilgisine özel Ergenekon’u;

“ERGENEKON GENELKURMAY’IN DA ÜZERİNDE BİR ÖRGÜTTÜR”


“Memduh Ünlütürk Paşa kendisinin de bu Ergenekon’un içinde olduğunu söyledi ve dedi ki, “Ergenekon Genelkurmay’ın da, hükümetlerin de, bürokrasinin de herkesin üstünde bir örgüttür. Yasayla falan kurulmuş bir örgüt değildir. Bu, 27 Mayıs darbesinden sonra CIA, Pentagon tarafından kurdurtulmuş. Bunun içinde bulunan insanlar da buraya hizmet eden insanlardır. Ama bunlar vatana ihanet olsun hizmet etmezler. Biz vatanı kurtarıyoruz, vatana hizmet ediyoruz, vatana yararımız dokunuyor düşüncesiyle bu örgütün içinde yer almışlardır”.

“BU ÖRGÜTTE GENERALLER VAR, İŞ ADAMALARI VAR, GAZETECİLER VAR…”

“Özellikle Amerika’da kontrgerilla eğitimi görmüş olan, bu kurslardan geçmiş olan generallerin bir bölümü yeri geldiğinde bu kontrgerilla içinde yer alır. Sonuçta ben daha başka insanlardan Ergenekon’u araştırdığımda şunu gördüm: Bunun içinde subaylar var, emniyetçiler var, profesörler var, gazeteciler var, işadamları var, sıradan insanlar var. 

Bugün çeteler dediğimiz bu küçük birimler var ya, işte bu birimler Ergenekon’un içindeki birer bölüm, birer parça. Adını saydığımız kişiler de Ergenekon adı verilen bu üst örgüt tarafından kullanılan tetikçiler.”.

İşte anlatılanlar böyle…

“KOD ERGENEKON KUMPASINDA HEPSİ YAŞANDI”


Doğrusu büyük bir öngörü bu; Mütercimler nerdeyse kumpas olduğu ortaya çıkan kod Ergenekon soruşturmasında yaşanılanların hepsini daha o yıllarda yani 96’larda görmüş. 

Söylediğinin hepsi hemen hemen oldu; İstanbul’da yürüyen Ergenekon kod adlı bir soruşturma var, bu soruşturma kapsamında örgüt üyesi olarak gözaltına alınan ve tutuklananlar var, bunlar içerisinde subaylar var, profesör, işadamı, gazeteciler var, emniyetçiler ve sıradan insanlar var.”

İşte hal böyle…
Şimdi, Mütercimlerin elinde iki dosya var, bu dosyalar açıklanmalı ve Habib Ümit Sayın ile Mütercimlerin “ABD’den bir dosya geldi, televizyondaki bir arkadaşım bunu yayınla dedi” sözlerinde geçen arkadaşı kim ve o dosyada ne var, bu da açıklanmalı…

Ve Can Dündar...
Neden belgeseline ERGENEKON adını verdi?..
Türk milletinin yaratılış destanının adı olan bu kutsal ismi verirken  daha dikkatli olması gerekmez miydi? Öyle ya Ergenekon soruşturmasının bir KUMPAS olduğu ortaya çıktığına göre Can Dündar bu belgeselle bu kumpasa hizmet etmiş olmuyor mu?

Niye üzerinde duruyoruz?
 
Çünkü kod Ergenekon kumpası çözülmeden 15 Temmuz ihaneti çözülemez çünkü Türk Ordusunu hedef almış bu iki ağır vaka birbirinin devamı… 

Kod Ergenekon kumpasıyla Türk Ordusunu vuramayanlar şimdi hem orduyu vurdu hem de milleti!..

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ