SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / SAVAŞ GEMİSİ YOLDA!..

SAVAŞ GEMİSİ YOLDA!..

30 Ağustos 2018 / Perşembe 17:56
ABD...

Çanakkale Boğazı’ndan geçen, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Donanması’na ait ‘USNS Carson City T-EPF-7’ isimli, 103 metrelik savaş gemisi, Akdeniz’e inmek üzere yol aldı.

AKDENİZ’DE SULAR ISINIYOR

Marmara Denizi’nden saat 14.00’te Çanakkale Boğazı’na giriş yapan, ABD Donanması’na ait, 103 metre uzunluğundaki ‘USNS Carson City T-EPF-7’ isimli savaş gemisi, saat 15.30 sıralarında, manevra yapılması en güç nokta Nara Burnu’nu dönerek, Çanakkale önlerine ulaştı. Kilitbahir köyündeki dağda bulunan ‘Dur Yolcu’ yazısı ile Kilitbahir Kalesi önünden geçen ABD savaş gemisine, güvenlik için 2 Türk Sahil Güvenlik botuyla eşlik edildi.

İlk olarak Ege Denizi’ne açılacak ABD savaş gemisi, ardından Suriye’nin İdlib kentiyle ilgili sıcak gelişmelerin olduğu, Rusya’nın da son günlerde filosunu indirdiği Akdeniz bölgesine doğru yol alacak.

PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Akdeniz’de ABD ve Rusya arasındaki gerilim artarak devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde çarpıcı bir iddiada bulunmuş, ABD’nin İdlib’de kimyasal saldırı provokasyonu gerçekleştireceğini öne sürmüştü.

Rus kanadı, bu yöntemle yine Suriye ordusunun sivillere karşı kimyasal silah kullanmakla suçlanacağını ve saldırı için bahane oluşturulacağını duyurmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “ABD, İdlib’de planlanan kimyasal saldırı provokasyonu ile bağlantılı olarak Ortadoğu’daki kruz füzesi sayısını artırmaya devam ediyor” demişti.

Rusya’nın bu açıklamasının ardından İran ve Suriye savunma bakanları iki ülke arasındaki askeri işbirliğini artırmak ve Tahran’ın Suriye ordusunu yeniden yapılandırmasını sağlamak üzere anlaşma sağlamıştı.

RUSYA AKDENİZ’E İNİYOR

Tansiyonu yükselten bu adımların ardından Rusya’dan flaş bir hamle daha geldi. İstanbul Boğazı’ndan birbiri ardına savaş gemileri geçen ve Akdeniz’deki varlığını artıran Rusya tatbikat yapacaklarını duyurdu. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Akdeniz’de tatbikat yapacağız. 25 savaş gemisi ve 30 savaş uçağı kullanılacak” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet/ Sputnik/ Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER