SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / ABD ‘İnanılmaz Uyarı’

ABD ‘İnanılmaz Uyarı’

21 Temmuz 2018 / Cumartesi 15:29
Türkiye, iş adamları

İran’la nükleer anlaşmadan çekildikten sonra bu ülkeye yönelik yaptırımları tekrar yürürlüğe koymaya hazırlanan ABD’den bir heyet, bu konuda Türkiye’yi bilgilendirmek için iki gündür Ankara’da temaslarda bulunuyor.

Bugün ilgili bakanlıklarda görüşmeler yapan ABD Maliye Bakanlığı Terörizmin Finansmanından Sorumlu Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea başkanlığındaki heyet, dün de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) İran’la iş yapan işadamlarıyla bir araya geldi.

İŞ ADAMLARINA UYARI: ‘İRAN’LA İŞ YAPMAYIN’

Amerikan heyeti, Türk şirketlere İran’la iş yapmaları halinde Amerikan pazarından dışlanacakları uyarısında bulundu. Edinilen bilgiye göre, toplantının kapalı kısmında konuşan ABD Maliye Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea, Washington’un İran’a yönelik yaptırımları kademeli olarak 6 Ağustos ve 4 Kasım’da arttıracağını söyledi.

Toplantıya katılan bir işadamı, Billinslea ve onun ardından soru cevap oturumunda söz alan dört heyet üyesinin İran yaptırımları konusunda Türk özel sektörünü net biçimde uyardığını söyledi.

‘İRAN’LA İŞ YAPANLARA ABD PAZARI KAPANACAK’

Bu arada, Amerikan heyetinin başkanı Billingslea görüşmelerinin ardından bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, “Önümüzde çok az zaman var. Bu yüzden Türk şirketlerin ve Türk bankaların, yaptırımlar başlamadan önce işleri ayarlamasına zaman kalması için 180 gün tanıdığımızı anlaması gerek. Şirketler, İran ile iş yapmaya devam ederlerse ABD pazarında ve finansal sisteminde bir daha iş yapamayacaklar” dedi.

‘TÜRKİYE’YE MUAFİYET YOK’

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Billingslea, Türkiye gibi bazı ülkelere yaptırımlardan muafiyet hakkı verilmesi ihtimaliyle ilgili soru üzerine, Ankara’ya muafiyet konusunda yeşil ışık yakmadı. Billingslea, “Şu an yaptırımlardan muafiyet gibi konuları dile getirmek için çok erken. Şimdi durumu anlamalıyız ki, Washington’da bu konuyu değerlendirip mümkün olan en iyi tavsiyelerde bulunabilelim. Önümüzde çok az zaman var. Bu yüzden Türk şirketlerin ve Türk bankaların, yaptırımlar başlamadan önce işlerin ayarlanmasına zaman kalması için 180 gün tanıdığımızı anlaması gerek. Bu noktada somut adımlar görmeliyiz, kararımızı bu adımlar etkileyecek” mesajlarını verdi.

‘YAPTIRIMLAR ÇOK SERT BİR BİÇİMDE UYGULANACAK’

İran’a Ağustos ve Kasım aylarında iki yaptırım paketi uygulanacağını da anımsatan Billingslea, “Maliye yaptırımları, öncekilerden çok daha agresif ve kapsamlı şekilde uygulanacak. Bunun sebebi de, İran’ın tutumunun Ortadoğu’da bir krizi tetikleme riski taşımasına ilişkin endişelerimiz. Bu füzelerden biri Riyad’ı hedef alırsa ne olacak? İran destekli milisler Suriye ile Suriye’de yanlış hesaplanan bir şey yaparsa ne olacak? İran’ın ortaya koyduğu tehlikeli bir durumun içindeyiz. Bu yüzden, ekonomik yaptırımların bu problemle başa çıkmakta en uygun yol olduğu kanaatindeyiz. Bu nedenle, geçmişten çok daha aktif olacağız. Türk hükümetinin bu duruşumuzu anladığını düşünüyorum” dedi.

‘İRAN’LA İŞ YAPAN ABD İLE İŞ YAPAMAZ’

Kasım ayındaki yaptırımlar devreye girmeden önce Türk şirketlerince kararlar alınması gerektiğini de söyleyen Billingslea, “Şirketlerin ne karar alacağı kendilerine bağlı. Türk şirketlere ne yapacağını dikte etmiyoruz ancak yaptırımların uygulanacağı alanlarda bilinçli karar vermeleri gerek. Şunu bilmeliler ki, İran’la iş yapmaya devam ederlerse ABD pazarında ve finansal sisteminde bir daha iş yapamayacaklar” diye konuştu.

‘ABD UYARISI ÇOK SERT’

İsminin açıklanmaması koşuluyla Amerika’nın Sesi muhabirine konuşan işadamı, “Ben daha önceki yaptırımlar sırasında da benzer heyetlerle toplantılara katıldım. Ancak ilk kez bu kadar yüksek perdeden konuşulduğunu gördüm. ABD tarafı 4 Kasım’dan sonra İran’dan doğal gaz ve petrol ithal eden ülke ve şirketlerin yaptırımlara uğrayacağını söyledi. Gıda ve ilaç satılabileceğini söylediler ama bunun hangi yöntemle yapılabileceği hakkında ipucu vermediler” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD’nin yeniden İran’a yönelik yaptırımları gündeme getirmiş olmasının üzücü olduğunu söyledi.

‘BU ATEŞ TÜRKİYE’Yİ YAKMAMALI’

TOBB Başkanı, “İran, Türkiye’nin en önemli bölgesel ticaret ortaklarından ve önemli enerji tedarikçilerindendir. Türkiye’nin Orta Asya ticaretinde Körfez ülkelerine ulaşımında İran ana transit ülke konumundadır. İran’a uygulanacak yaptırımların Türkiye ekonomisine vereceği zararı endişeyle karşılıyoruz. Geçmişte, Irak ve İran’a uygulanan benzer yaptırımlardan en büyük zararı Türkiye görmüştür. Benzer bir durum yaşamak istemiyoruz. Bu yüzden Türkiye’nin muhtemel zararlarının giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ateş uzaktan güzel, hatta belki biraz da romantik görünür ama biz ateşin yanı başındayız. Ateşin bizi yakmasını istemeyiz” dedi.

‘İRAN’LA TİCARET HACMİ 10.7 MİLYAR DOLAR’

2012 yılında 21,8 milyar dolara ulaşarak tarihi zirvesine ulaşan Türkiye’yle İran arasındaki dış ticaret, 2017 yılında bir önceki yıla göre 1,1 milyar dolar artarak 10,7 milyar dolar seviyesinde oldu. 2017’de İran’a 3,4 milyar dolar tutarında ihracat yapan Türkiye, buna karşılık ağırlıklı olarak petrol ve doğal gaz olmak üzere 7,4 milyar dolarlık ithalatta bulundu. Türkiye’nin İran’a ihracatında çelik profil, lif levha ve otomotiv yan sanayi ürünleri ve altın öne çıkıyor.

Kaynak: VOA Türkçe