SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / İngiltere ‘Onu Aldık’

İngiltere ‘Onu Aldık’

21 Temmuz 2018 / Cumartesi 15:56
İpek-Koza Holding...

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Türkiye’nin iade talebi üzerine FETÖ davası sanığı Akın İpek’in gözaltına alındığını açıkladı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İngiltere ‘nin başkenti Londra’da evhapsi cezası alan FETÖ davası sanığı Akın İpek hakkında dün “Biz, ‘bunlar bağımsız Türk yargısına iade edilsin’ diyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

EV HAPSİ CEZASI VERİLMİŞTİ

Haertürk’te yer alan habere göre, İngiliz makamları da İpek hakkında yakalama kararı çıkararak mahkemeye sevk etmiş, İpek’e ev hapsi vermişti. Geçtiğimiz günlerde kefaletle serbest bırakılan İpek’in ayrıca yargılama süresince İngiltere ‘yi terk etmemesi ve geceyi ikametinden farklı bir adreste geçirmemesine karar verilmişti. İngiltere ‘de mahkeme, FETÖ ‘çatı davası’nın firari sanığı ve eski Koza Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in, pasaportuna el konulmasına karar vermişti. Mahkeme Türkiye’nin iade talebine ilişkin nihai kararı Eylül ayında yapacağı duruşma sonucunda karara bağlayacak.

İKİ AYRI DAVADA YARGILANIYOR

İpek hakkında 2 dava bulunuyor. İpek, 45 sanıklı Koza-İpek Holding davasında “Terörizmin finansmanı, Silahlı terör örgütüne üye olmak, Vergi usul kanununa muhalefet, Güveni kötüye kullanmak, Özel belgede sahtecilik” suçlarından 45 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. İpek, iadesi talep edilen FETÖ çatı davasında da ise iki kez ağırlaştırılmış müebbet ile 65 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Kaynak: Sputnik News