SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / Bir Öyle Bir Böyle ‘Akıl Karıştı’

Bir Öyle Bir Böyle ‘Akıl Karıştı’

16 Temmuz 2018 / Pazartesi 15:11
Kararname, rektör

Daha önce yayınlanan KHK ile rektör olarak atanmak için Profesörlük şartı kaldırılırken, yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu kural yeniden değiştirildi. Üniversitelerde Rektör olarak görevlendirilecek öğretim üyelerinde, en az 3 yıllık Profesörlük şartı aranacak.

‘BU ARADA AKP SİYASETÇİLERİ REKTÖR OLDU’

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar “Rektörlük için profesör olma şartı geçen hafta kaldırıldı. Karar sonrası tepki yağınca yayımlanan yeni kararnameyle rektör olmak için profesör olma şartı geri geldi. Böylece aynı madde 5 gün içinde değiştirilip tekrar eski haline getirildi. Ne yaptıklarını bilmiyorlar, kendi aldıkları kararı yine kendileri değiştirdi. AKP’de geçmişte siyaset yapmış birçok kişi Rektör oldu. Bu görevin ön koşulu artık liyakat değil, yandaşlıktır” dedi.

KHK İLE KALDIRILDI, CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE GERİ GETİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ne geçişin ardından 9 Temmuz’da yayımlanan 703 sayılı kanun hükmünde kararname ile rektörlük için profesör olmak şartı kaldırılmıştı. Önceki gün yayınlanan 4 no’lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu konu yeniden düzenlendi. Rektörler, en az 3 yıl profesörlük yapanlar arasından atanacak.

Kaynak: Sözcü