SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / ABD ‘Belki de Biz Yaptık’

ABD ‘Belki de Biz Yaptık’

13 Temmuz 2018 / Cuma 22:37
Suriye, hava, saldırı

BBC YAZDI:

Suriye’nin doğusundaki bir hava saldırısında aralarında sivillerin de olduğu onlarca kişinin öldüğü bildirildi.

Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Cuma günü yaptığı açıklamada, gece yarısı meydana gelen hava saldırısında aralarında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının da olduğu 54 kişinin öldüğünü duyurdu. Gözlemevi, hayatını kaybedenlerden 28’inin ise sivil olduğunu ve hava saldırısının muhtemelen IŞİD’e karşı savaşan ABD öncülüğündeki koalisyon ya da onunla birlikte faaliyet gösteren Irak Ordusu tarafından düzenlendiğini kaydetti.

Suriye devlet haber ajansı SANA ve Şam yanlısı El Vatan gazetesi de hava saldırısından ABD öncülüğündeki koalisyonu sorumlu tuttu. SANA, saldırıda 30’dan fazla sivilin öldüğünü bildirdi.

ABD: ‘KOALİSYON UÇAKLARI YAPMIŞ OLABİLİR’

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, koalisyonun ya da müttefik güçlerin hava saldırısını gerçekleştirmiş olabileceğini açıkladı. Koalisyon Sözcüsü Albay Sean Ryan, Reuters haber ajansına yaptığı yazılı açıklamada, “Koalisyon ve müttefik güçlerimiz dün Susa ve Baghur Fukhani civarındaki hava saldırısını gerçekleştirmiş olabilirler” dedi.

Olayda sivillerin hayatını kaybettiği iddialarının incelendiğini bildiren Ryan, “Şu an elimizde başka bilgi yok” diye konuştu.

‘SİVİLLERİ DE VURDULAR’

Hava saldırısı, Irak sınırının birkaç kilometre ötesindeki Deyrizor yakınlarında gerçekleşti. Bu bölge, IŞİD’in Suriye’de elinde bulundurduğu son yerlerden biri. Gözlemevi Direktörü Rami Abdurrahman, telefonla haber ajanslarına yaptığı açıklamada, ölen sivillerin çocuğunun Iraklı olduğunu söyledi.

Gözlemevi, hava saldırısının Irak sınırı yakınlarındaki Susa köyündeki bir fabrikada “bir araya gelen sivilleri” vurduğunu öne sürdü.

Kaynak: BBC Türkçe