SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / İran ‘Açık Tavır’

İran ‘Açık Tavır’

5 Temmuz 2018 / Perşembe 20:17
'İran'

İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatmasının küresel enerji krizine yol açacağını, petrol fiyatlarının 400 doları geçebileceğini belirten uzmanlar, Tahran’ın bu adımı atacağına inanmadıklarını zira ülke için ‘intihar’ anlamına geleceğini kaydetti.

İran Devrim Muhafızları Komutanı İsmail Kevseri, İran petrolünün satışının engellenmesi durumunda Hürmüz Boğazı’ndan petrol gemisi geçişlerine izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

‘SAVAŞ İLANI’

Sputnik’e açıklamasında Kevseri’nin sözlerini değerlendiren Rus araştırma şirketi AKRA Direktör Yardımcısı Vasiliy Tanurkov, “Hürmüz Boğazı’nın kapatılması küresel enerji krizine ve petrol fiyatlarının kontrol dışı yükselişine yol açar. Burada aklınıza gelebilecek her rakam söylenebilir, varil başı 200 dolar da 400 dolar da olabilir. Ama buna inanmıyoruz zira bu İran’ın Hürmüz üzerinden petrol ihraç eden tüm ülkelere ve onların temel partnerleri ABD, Avrupa ve Çin’e savaş ilanı anlamına gelir” dedi.

‘HÜRMÜZ’ÜN ALTERNATİFİ YOK’

Tanurkov, “Hürmüz Boğazı üzerinden İran, Kuveyt, Katar ve BAE’nin petrolü ve ayrıca Suudi Arabistan ve Irak petrolünün büyük bir kısmı taşınıyor. Toplamda dünya petrol ticaretinin yüzde 20’si bu boğazdan geçiyor. Söz konusu, günde 17-18 milyon varil. Buna Katar’ın sıvılaştırılmış doğalgazını da ekleyin. Bu petrol tüm dünyaya sevk ediliyor ve Hürmüz’ün alternatifi yok” ifadelerini kullandı.

İran’ın bu adımı atacağına inanmadığını kaydeden Tanurkov, Tahran’ın dönem dönem bu tür açıklamalarda bulunduğunu hatırlatarak, “Ama boğazın gerçekten kapatılması İran için intihar olur” dedi.

‘SAVAŞ KAÇINILMAZ OLUR’

Moskova merkezli Skolkovo İdare Okulu Enerji Merkezi uzmanı Yekaterina Gruşevenko, “Eğer boğaz kapatılırsa fiyatlar kolayca varil başına 100 doları geçer. Hatta daha yükseğe çıkabilir. Arap Baharı sırasında bile petrol ticareti önemli ölçüde düşmese de fiyatlar yükselmişti. Ama boğaz kapanır petrol fiyatları uçarsa bölgede savaş kaçınılmaz olur” dedi.

Vygon Consulting Araştırma Direktörü Mariya Belova, “Hürmüz Boğazı’nda geçen petrolün neredeyse yüzde 80’i, Asya Pasifik Bölgesi ülkelerine, başta Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore ve Singapur’a gidiyor” dedi.

Kaynak: Sputnik News

Etiketler:, , , ,