SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / İzmir ‘Tavır Net’

İzmir ‘Tavır Net’

4 Temmuz 2018 / Çarşamba 15:13
'Aziz Kocaoğlu'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce görüşmesinin ardından gündeme gelen ‘’Onursal Başkanlık ve Olağanüstü Kurultay’’ talebi partiyi karıştırdı. Taraflar da saflarını belli etmeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olağanüstü kurultay istedi.

CHP yönetimi yarın olağanüstü toplanıyor. MYK’da İnce’nin “Kurultayı topla, genel başkanlığı bırak” teklifi ele alınacak. MYK’nın İnce’nin teklifini reddetmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun kurmayları “gündemimizde kurultay yok” değerlendirmesi yaparken, İnce’ye yakın isimler ‘Hayır’ yanıtı gelirse kurultay için imza yarışına girecek. Olağanüstü seçimli kurultayın yapılabilmesi için 651 delegenin imzası gerekiyor.

KOCAOĞLU DA DEĞİŞİM DEDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP’de yükselen kurultay tartışmalarına katıldı. Kocaoğlu “24 Haziran seçimleri, CHP’de acil bir değişimi zorunlu hale getirmiştir. Kamuoyu ve parti tabanının talebi de bu doğrultudadır. Bu değişimin Sayın Genel Başkanımızın öncülüğünde gerçekleşmesi, partimize büyük güç katacaktır ” dedi.

Genel merkez kaynakları Kocaoğlu’nun tekrar aday gösterilmeyeceğini bildiği için bu yönde bir açıklama yaptığını belirttiler. Kocaoğlu’nun yanı sıra bazı belediye başkanlarının da İnce’ye destek açıklamasında bulunacağı belirtiliyor.

İLK İMZA ECEVİT’TEN

Olağanüstü kurultay için imza kampanyası da, şimdiden başladı. İlk imzaları Parti Meclisi üyesi Bülent Ecevit Tatludil ile delegeler Veysi Uyanık, Sinan Çiftçi, Mehmet Altunses, Burak Esen, Hilal Çokoy, Aylin Ayyıldız, Hikmet Duruş, Mehmet Kırmızıtaş, Ahmet Durmaz, Çetin Kızılbulut, Cihan Yaşar, Orhan Bekiroğlu, Mehmet Ekin ve Hüseyin Yaşar verdi. Bu isimler, olağanüstü kurultayın toplanmasını istedi.

Toplanan imzaların 15 gün içinde noter tasdikli olarak genel merkeze bildirilmesi gerekiyor. Bu tarihten sonra 45 gün içinde kurultay toplanabiliyor. Kurultayın seçimli olabilmesi ve gündemi belirleyebilmek için de delegelerin salt çoğunluğunun yani 651’inin onayı gerekiyor.

İNCE TEŞEKKÜR TURUNDA

İnce ise teşekkür turlarına başladı ve ilk olarak Erzurum gezisine çıktı. İnce, “CHP karışmadı. Tam tersine ben genel başkana bir teklifte bulundum ve açıkladım, gizlim saklım yok. Bu millete hiç yalan söylemeyeceğime söz verdim. Yenildiğini kabul edemeyen yenemez, yenildiysen geri çekileceksin, hazırlıklarını yapacaksın, bahane üretmeyeceksin’ dedi.

İnce, Aziziye ilçesindeki düğün salonunda partililerle bir araya geldi. Bütün büyük yolculukların bir adımla başladığını söyleyen İnce, “4 Mayıs günü bir büyük yolculuğa çıktık. 50 günlük kampanyada elimizde ne kaldı geriye? Helalinden, çalmadan bir yüzde 31 var. Sloganımız, ‘Hepimizin cumhurbaşkanı.’ Şimdi 15 milyon oy var helalinden. Bunu 30 milyon yapacağız. Bunu başaracak mıyız? Allah’ın izni, milletin isteğiyle bunu başaracağız” dedi.

KARŞI ATAK

Genel merkez yönetimi de delegeleri imza vermemeleri yönünde karşı atağa geçti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek şunları söyledi:

‘KARARI DELEGELER VERECEK AMA SAĞDUYULU OLMALI’

“İnce’nin başarısının altında çok ciddi bir alt yapı var. Başarı da hepimizin başarısızlık da. 1950’den beri tek başımıza iktidar olamıyoruz. Kılıçdaroğlu’nun şu an tek düşüncesi yerel seçimlere hazırlanmak ve başarılı olmak. Bu tartışmalarla süreci geçirirsek yerel seçimleri de kaçırabiliriz. CHP örgüt partisidir. Kararı delegeler verecek ama sağ duyulu hareket etmek zorundayız. Delegelerin iradesine kimse ipotek koyamaz. CHP iç mücadele ile tartışılmamalı. Hepimizin hedefi zaten İnce’nin seçilebilmesi için CHP’den fazla oy almasıydı.”

Kaynak: Sözcü