SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / Suriye’den Karar ‘Sığınmacılar’

Suriye’den Karar ‘Sığınmacılar’

4 Temmuz 2018 / Çarşamba 14:40
'Sığınmacılar'

Suriye Dışişleri Bakanlığı, savaş ve terör saldırıları nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerden vatanlarına geri dönmelerini istedi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir kaynağın yaptığı açıklama resmi haber ajansı SANA’da yayımlandı. Açıklamada gerek başarılı askeri operasyonlar gerekse uzlaşı yoluyla birçok bölgenin terörden arındırıldığı ve bunun sonucunda ülke içinde göç etmek zorunda kalan çok sayıda Suriyelinin daha önce yaşadıkları bölgelere döndüğü vurgulandı.

‘BİZE DESTEK OLUN, HEPSİ GERİ DÖNSÜN’

Suriye’nin, vatandaşlarının can ve mal güvenliklerinin yanı sıra onurlu yaşam ve temel gereksinimlerini karşılama sorumluluğu olduğunu belirten yetkili kaynak; insani yardım örgütlerinin ve uluslararası toplumun bu sorumluğa destek vermesini ve yurtdışındaki Suriyelilerin vatanlarına gönüllü olarak dönmesi için gerekli olan katkıyı sunmalarını istedi.

Kaynak açıklamasında ‘Suriye halkının çıkarlarını savunduklarını iddia eden uluslararası toplum ve uluslararası kurumların Suriye ve halkına karşı uyguladıkları tek taraflı yaptırımları kaldırma sorumluluklarını da üstlenmeleri gerektiğini’ ifade etti. Kaynak, bu yaptırımların Suriyelilerin daha iyi bir yaşam amacıyla yurtdışına çıkmalarına yol açan sebeplerden biri olduğunu vurguladı.

RUSYA GERİ DÖNÜŞÜ DESTEKLİYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı açıklamada, Suriye ve halkına karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması ve tehcir edilen Suriyelilerin ülkelerine dönüşlerini temin etmek gerektiğini vurguladı. Moskova’da bugün Ürdün Dışişleri Bakanı Eyman el Safadi ile temasları ardından düzenlediği basın toplantısında Lavrov; iki tarafın Suriye’de siyasi çözümün sağlanmasıyla birlikte Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması gereğini vurguladıklarını kaydetti.

Kaynak: Sputnik News