SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / Bakan Albayrak ‘İlginç Çıkış’

Bakan Albayrak ‘İlginç Çıkış’

29 Haziran 2018 / Cuma 14:44
'Hamdolsun'

Seçimlerin geride kalmasının ardından çalışmalara devam eden hükümet, yurt dışından 1,2 milyar dolar borç aldı. Enerji Bakanı Berat Albayrak, son kredinin koşullarının uygun ve faizinin de düşük olduğunu söyledi.

24 Haziran seçimlerinin geride kalmasının ardından hükümet çalışmalarına kaldığı yerden devam etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi’nin inşaatının devam edebilmesi için gereken paranın Dünya bankası ve Asya Altyapı ve Yatırım Bankası’ndan temin edildiğini söyledi.

“GERİ ÖDEME KOŞULLARI UYGUN”

Bu çerçevede toplamda 1,2 milyar dolar borç alınırken, Bakan Albayrak borçla ilgili olarak “Hem geri ödeme koşulları ve uygun maliyeti hem de düşük faizi ile Türkiye için önemli bir finansman kaynağı olacak” dedi.

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi için borç veren iki bankanın da kredi onaylarını seçim döneminde verdiğinin altını çizen Albayrak, bu kredinin Türkiye’nin geleceğine, istikrarına ve ülke ekonomisine duyulan güvene verildiğini söyledi.

460 MİLYAR DOLAR BORÇ

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 130 milyar dolar seviyesinde olan dış borç, 2018 yılı itibariyle 460 milyar dolara yükselmişti.

Kaynak: +49

Etiketler:, ,