SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / AB ‘Önce İş Sonra Para’

AB ‘Önce İş Sonra Para’

29 Haziran 2018 / Cuma 20:17
'Parça parça'

Brüksel’de yapılan AB zirvesi göç konusunda saatler süren görüşmelerin ardından varılan uzlaşma ile sona erdi. Almanya Başbakanı Merkel Türkiye ile yürürlükteki mülteci mutabakatının önemine vurgu yaptı ve bu paranın “proje bazında” ödeneceğini kaydetti.

Brüksel’de yapılan ve iki gün süren Avrupa Birliği (AB) liderleri zirvesi Cuma günü sona erdi. Zirvenin en önemli gündem maddesi olan göç konusunda yaklaşık 12 saat süren görüşmelerin ardından liderler arasında uzlaşma sağlandı. Varılan uzlaşma sonucu alınan kararlardan biri Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci anlaşmasına göre taahhüt edilen mali yardımın ikinci diliminin ödenmesi oldu.

ÖDEMELER TEK SEFERDE DEĞİL, PROJE BAZINDA YAPILACAK

Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirve sonrasında Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşmasının “bütün boyutlarıyla uygulanmasını” istediklerini belirtti. Bu anlaşma uyarınca Türkiye’ye yapılması öngörülen mali yardımın 3 milyar euro tutarındaki ikinci diliminin ödenmesi konusunda uzlaşma sağlandığını ifade eden Merkel, bu paranın “proje bazında” ödeneceğini kaydetti. Merkel, Türkiye’nin “burada olağanüstü bir iş yaptığını” da sözlerine ekledi.

BÜTÜN MESELE AVURPA’NIN GÜVENLİĞİ

AB liderlerinin vardığı uzlaşmaya göre denizden kurtarılan sığınmacıların üye ülkelerde oluşturulacak “kontrol merkezlerine” gönderilmesi öngörülüyor. Gönüllülük ilkesi ile oluşturulacak bu kontrol merkezleri ile Akdeniz üzerinden gelen sığınmacıların gittiği İtalya gibi ülkelerin yükünün hafifletilmesi hedefleniyor. Ancak Merkel basın toplantısında, bu kontrol merkezlerinin nerede kurulmasının planlandığı konusunda bilgi vermedi.

Bunun yanı sıra Kuzey Afrika ülkelerinde sığınmacılar için kabul merkezleri kurulması planlanıyor. Ayrıca, AB’nin dış sınırlarının korunmasından sorumlu Frontex’in güçlendirilmesi alınan kararlar arasında bulunuyor.

Kaynak: DW Türkçe