SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Erdoğan ‘Sert Dönüş’

Erdoğan ‘Sert Dönüş’

20 Haziran 2018 / Çarşamba 16:41
'Hayırdır'

“Erdoğan Suruç’ta ağız değiştirdi… Dün terörist demişti, bugün rahmet diledi”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da düzenlediği mitingde geçtiğimiz hafta Suruç’ta meydana gelen kanlı kavgaya ilişkin konuştu. Erdoğan daha önceki konuşmalarında esnafları PKK’lı olmakla suçlarken, bu kez saldırıda yaşamını yitirenlerin tamamı için Allah’tan rahmet diledi ve suçluların yargı önünde hesap vereceğini kaydetti. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“SURUÇ’TAKİ KANLI KAVGA

“ Geçtiğimiz günlerde Suruç’ta yaşanan elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Milletvekilimize ve ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hadise güvenlik güçlerimiz ve savcılığımız tarafından ayrıca soruşturuluyor. Her şey ortaya çıkartılacak ve suçlular adalet önünde hesap verecektir.”

ERDOĞAN DAHA ÖNCE NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı’da sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen iftar programında konuşmuş ve Suruçö’taki hadese için “Suruç’taki saldırıyı şiddetle kınıyorum, vekilimizin ağabeyi PKK’lılarca öldürüldü. Bu hazımsızlık PKK ve HDP’yi çılgınlaştırıyor”. demişti.

SURUÇ’TA NE OLDU?

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın seçim çalışmaları sırasında meydana gelen olayda milletvekili Yıldız’ın kardeşi Mehmet Yıldız ve bölge esnafından Esvet Şenyaşar ile oğulları Celal ve Adil Şenyaşar hayatlarını kaybetti. AKP cephesi yaşananlar için “PKK saldırısı” dedi.

Ancak dikkat çeken husus; ‘Saldırdılar’ denilen gruptan 3 kişinin, ‘saldırıya uğradılar’ denilen gruptan bir kişinin yaşamını yitirmiş olması.

Kaynak: cumhuriyet