SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / İsviçre ‘Diplomatik Skandal’

İsviçre ‘Diplomatik Skandal’

19 Haziran 2018 / Salı 14:57
'İsviçre'

İsviçre’de sıcak bir gelişme yaşandı. 2016’da FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen Türk iş insanını kaçırma girişiminde bulunan 2 Türk diplomat hakkında İsviçre’de yakalama kararı çıkarıldı.

İsviçre basınında yer alan haberde, İsviçre Federal Savcılığı, İsviçre’de yaşayan bir iş adamını kaçırma girişiminden dolayı iki Türk diplomata yakalama kararı çıkardı. FETÖ ile bağlantılı olan iş adamını kaçırdığı iddia edilen 2 diplomatın diplomatik dokunulmazlığı olmadığı belirtilirken, bu iki ismin casuslukla da suçlandığı belirtildi.

İSVİÇRE’YE GELİRLERSE YAKALANACAKLAR

swissinfo.ch isimli internet sitesinde iki diplomatın İsviçre’ye girmeleri durumunda yakalanacağı açıklandı. Bern’deki Türkiye Büyükelçiliği’nde çalışan iki adamdan birinin basın ataşesi olduğu ve diğerinin de elçiliğin ikinci sekreteri olduğu İsviçre basınına yansıdı.

İsviçre basınındaki haberde, yakalama kararına, iki Türk diplomatın FETÖ’ye yakın bir işadamını bayıltarak kaçırmaya teşebbüs etmelerinin gerekçe oluşturduğu bildirildi.

BASINA SIZINCA ÜLKEYİ TERK ETTİLER

İsviçre Federal Kamu Bakanlığı da konu hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait diplomatik pasaport sahibi iki görevlinin, olayın İsviçre basınına sızması üzerine ülkeyi terk ettiklerinin anlaşıldığı ifade edildi. Açıklamada, iki görevlinin yeniden İsviçre’ye geldikleri anda yakalanacakları da belirtildi.

kaynak: sözcü