SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Akşener ‘Tam Destek’

Akşener ‘Tam Destek’

14 Haziran 2018 / Perşembe 22:20
'Muharrem İnce'

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Bitlis’in Tatvan ilçesinde Star TV canlı yayınına katıldı.

Akşener, ‘İnce’nin ikinci tura kalması durumunda destek verecek misiniz?’ sorusuna, “Ben en başından hem şahsi olarak, hem parti lideri olarak açıkladım destek vereceğimi. Seçmenlerimden oy isteyeceğim, çalışacağım” şeklinde cevap verdi. Akşener’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

“SEÇİM İKİNCİ TURA KALACAK”

“Seçim ikinci tura kalacak, bunu herkes kabul etmiş görünüyor. İkinci tura da kendimin kalacağını ön görüyorum. Çünkü ben merkez sağ ve muhafazakar demokratlardan oy alabilecek bir adayım. Kıyılardan oy alabiliyoruz, Haziran’da muhalefete oy vermiş, AKP’li vatandaşlardan da oy alabiliriz.”

“KÜRT SORUNU YOK, YÖNETİM SORUNU VAR”

“Ben Kürt sorunu olarak tanımlamıyorum. Kürt sorunu diye tabir ederseniz, Alevi sorunu diye tabir ederseniz, bir bütünün Türkiye’ye sorun olduğunu söylersiniz. Bunun çözümü siyasidir. Bu ülkede adalet yoksa, hukuk yoksa, ben bir Türk’üm benim de sorunlarım var. Mesele etnik değil yani. Adaleti uygulayacaksınız, ekonomik bir model getireceksiniz.”

“İKİNCİ TURA İNCE KALIRSA, DESTEKLEYECEĞİZ”

“Ben en başından hem şahsi olarak, hem parti lideri olarak açıkladım destek vereceğimi. Seçmenlerimden oy isteyeceğim, çalışacağım. Yardımcılık işine parti divanında tartışmamız lazım. Çok bir şey de belli değil, meclisten daha çıkmadı. Milliyetçi kesimi çok iyi tanıyorum, 28 Şubat Dönemi’nde muhafazakarların yanında yer aldım. Onların vicdanında varım, çok iyi biliyorum. Dolayısıyla ikinci turda kesinlikle kazanacağım, manipülasyon yapan anket firmaları tarafından bile söyleniyor.”

“TERÖRLE MÜCADELEDE CİDDİYET YOK”

“Terör ile yapılan operasyonlara kesinlikle ‘yanlış yapıyorsunuz’ demeyiz. Ama ciddiyet lazım, bu işler davulla zurnayla yapılmaz. Oradaki insanlar ana kuzuları. Bizim onları gözümüzden esirgememiz lazım. Ama dış politika ve terör mücadelesi kesinlikle iç politikaya malzeme edilmemeli. Allah aslanlarımızın yardımcısı olsun! Bir siyasi olayı, tüccar mantığıyla çözemezsiniz. Kakara kikiriyle çözemezsiniz. 2002’de sıfır terör vardı. Sonra nasıl bu duruma geldik? Hendekler sırasında Bitlis’e gittik, benden büyük bir abimiz geldi. Dedi ki, ‘Tam 12 km yol yürüdüm’ niye deyince ‘Hendek kazıldı’ dedi. Gittik valiye söyledik, valiler, ‘Hükümet bize kafanızı çevirin talimatını verdi’ dediler.”

“EKONOMİYİ TOPARLAYACAĞIZ, FORMÜLÜMÜZ VAR”

“Borçlar lüks tüketim için harcanmış paralar değil. Bu borç Gazi aileleri var, Şehit aileleri var… Temel ihtiyaçlarına harcamışlar. Zaten bankalar bu borçları tahsilat şirketlerine satıyor. Onda biri paraya. Biz bu borçları sileceğiz. Borçlar 8 milyar TL tutuyor. Bu para 2018 bütçesinin yüzde biri. Her yıl 50 milyar dolarlık yatırım yapacağız. 2002’den beri 2,5 trilyon dolar kaynak üretmiş Türkiye. Büyük projeler havaalanı, köprü, yol gibi olayları devlet yapar. Ama yandaşlara yaptırılmış, garanti verilmiş. Suriyelilere 150 milyar TL harcanmış. İsrafı, yolsuzluğu engelleyeceğiz. Ekonominin güven vermesi lazım.”

“ÜLKEYİ GENÇ BİR TAKIM YÖNETMELİ”

“Ben İYİ Parti’nin Genel Başkanı’yım. Siyaseti bırakmak ya da devam ettirmek gibi bir talebim yok. Partiyi kurma sebebim, arkadaşlarım. İddialı bir şekilde yola çıktık. 2,5 yıldır torunumu sadece 1,5 ay görmüşüm. Misyonum genç bir takıma, ülkeyi teslim etmek. İlk icraatım Kuleli ve Işıklar Askeri Liseleri’ni açmak. Şeker fabrikalarını geri alacağım. Bölünen üniversiteleri tekrar birleştireceğim.”

Kaynak: sözcü