SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Erdoğan konuştu ‘Manipülasyon Ağır’

Erdoğan konuştu ‘Manipülasyon Ağır’

11 Haziran 2018 / Pazartesi 15:46
'Savaş Uçakları Havada'

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Niğde’deki AKP mitinginde konuştu.

Kuzey Irak’ta Kandil’e yönelik operasyonun başladığını belirten Erdoğan “20 uçak 14 önemli hedefi imha etti. Gittiler, vurdular, döndüler. ” dedi. Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“20 UÇAKLA KANDİL’İ VURDUK”

“Teröristler nereye saklanırsa saklansın, biz ne Muharrem’e bakarız, ne Kemal’e bakarız. Biz bildiğimize bakarız. Şu ana kadar Afrin’de 4500’ün üzerine çıktık. Kuzey Irak, Kandil, Sincar demiştim ya hatırlayın. Oraya da operasyonlarımızı başlattık. 20 uçağımızla 14 hedefi yok ettik. 20 uçak gittiler, vurdular, döndüler.”

Erdoğan, ‘Reis bizi Kandil’e götür’ sözlerine, “24 Haziran bir hallolsun, gerek olursa önce ben, ardımdan siz” şeklinde yanıt verdi.

Haber işte böyle.
Erdoğan’ın söylediği bu hava harekatı nedir, nasıl başladı, nasıl gidiyor’ derseniz, durum şu:
2007 yılında teröristler Dağlıca’daki taburumuza saldırdı. 12 askerimiz şehit düştü ve 8 askerimiz de kaçırıldı. Erdoğan o dönem başbakandı. Gazeteciler bu saldırı karşısında Türkiye’nin ne yapacağını sorduğunda Erdoğan ‘5 Kasım’da ABD’ye gideceğim ve Başbakan Bush’a açık açık durumu anlatacağım dedi.

YANİ?
Yani şu anda terörle mücadelede ettiğini söyleyen ve bunu da seçim arifesinde siyasi bir hamle olarak bu siyaset, Dağlıca saldırısı karşısında Türkiye’nin güçlerini kullanarak karşı atağa geçmemiş, sınırötesi harekat yapmamış, şimdi kendisine milli ve yerli diyen bu siyaset ne yapacağını öğrenmek için ABD’ye gideceğini söylemişti.

5 KASIM 2007…
Erdoğan ABD’ye gitti ve ‘ANLIK İSTİBARAT PAYLAŞIMI-PKK MÜŞTEREK DÜŞMAN’ sloganıyla geri döndü.
Yani?
Yani ABD Türkiye’ye anlık istihbarat verecek ve Türkiye de şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi hava harekatıyla teröristleri yok edecekti. İşte o gündür ve de bugündür Türkiye, Irak kuzeyindeki teröristlerin inleri bombalıyor yani neredeyse 11 yıldır bombalıyor.

SONUÇ?
Sonuç şu; AKP siyaseti iktidar olduğunda şimdi bombalanan yerlerde 2-3 bin kadar terörist vardı, şimdi ise Afrin’den Şemdinli’ye uzanan hudut bölgelerinde 70-80 bin terörist var. İşte sonuç bu!

DAHASI…
Eskiden silahlı olan teröristler geçen zaman içinde siyasi oldular, Doğu ve Güneydoğu’da yerel yönetimleri ele geçirdiler.
Eskiden Irak kuzeyi ile sınırlı bir bölgede olan teröristler şimdi Irak kuzeyinden önce Suriye’de Fırat’ın doğusuna ardından da batısına uzandılar, silah bir yanda şimdi de siyasi güç oldular, yakında Suriye Devleti ile pazarlığa oturacaklar.

YANİ?
Yani işin özeti bugün Erdoğan’ın ortaya çıkıp da ’20 uçakla Kandil’i vurduk’ demesinin terörle mücadele ve terörün bitirilmesi çerçevesinde hiçbir anlamı yok. Anlamı yok çünkü terörle mücadele demek dağdaki teröristleri bombalamak değildir. Bu bombalama işi terörle mücadelenin küçük bir parçasıdır. Asıl olan terörle mücadele etmektir.

TERÖRLE MÜCADELE NE DEMEK?

Terör örgütü tıpkı bir fabrika gibi kurumsal bir yapıdır. Bir başı vardır, sözde de olsa yönetici kadrosu vardır, para kasaları vardır, içte ve dışta siyasi ayakları vardır ve siyasi hedefleri vardır. Yani öncelikle terörle mücadele asıl olarak siyasetin işidir, askerin değil. Asker dağdaki teröristle mücadele eder ama örgütünün kurumsal yapısıyla mücadele etmesi gereken siyasettir.

SÖZDE YÖNETİCİ KADROLAR YILLARDIR İŞ BAŞINDA

Siz terörü bitirmek istiyorsanız eğer, öncelikle sözde yönetici kadroları kulakların tutup getirin yargılayın. Terör örgütü hakkında bir çatı dava açıp bu örgütünün siyasi, mali, iç ve dış ayakları, medya… gibi tüm unsurlarını bu davaya içine alın ve tek çatı davada içinde yargılayıp hak ettikleri cezayı verin, verin bakalım neler oluyor…

Bu açtı dava açıldığında örgütünün tüm ayakları da ortaya çıkacak, ona mücadele stratejisi ortaya konulabilecektir.

TERÖR ÖRGÜTÜ HAKKINDA AÇILMIŞ BİR ÇATI DAVA YOK

Türkiye’de bugün PKK terör örgütü hakkında açılmış bir çatı dava yok, yargılanmakta olanlar da bireysel suçlarıyla ilgili yargılanıyor. Düşünseniz bir, 74 askerimizin katili ve örgütünün 2 numaralı katili Osman Öcalan hakkında açılmış bir dava bile yok, kırmızı bülten yok, tutuklama müzekkeresi yok. Olmadığı bir yana bu katil, Akit tv’de özel yayına çıkarılıyor, Türk milletine yayın yapıyor…

Daha ne diyeyim…
Durum bu, karar sizin.

Erdal Sarızeybek