SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Barzani ‘Şaşırtan Açıklama’

Barzani ‘Şaşırtan Açıklama’

28 Mart 2018 / Çarşamba 15:06
Saldırı...

BARZANİ: PKK SALDIRILARININ BİR SEBEBİ VAR, BU SEBEBİN ORTADAN KALDIRILMASI LAZIM”

BARZANİ: “BU SEBEP ORTADAN KALKMADIKÇA ÇÖZÜM OLMAZ”

Neçirvan Barzani IKBY topraklarının komşu ülkelerin güvenliğine zarar vermek için kullanılmasını kabul etmediklerini söyledi.

Barzani “Bunu PKK’ya da söyledik. ‘Bu toprakları kullanıp, gidip Türkiye’de eylem yaparak geri dönmenizi kabul etmiyoruz’ dedik. Ancak bunun böyle olmasını sağlayan sebepler var ve bu sebeplerin de ortadan kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde çözümden de bahsedilemez.” diyerek terörü yine siyasi zemine çekti.

“HAREKATIN NEDENİ PKK”

Rudaw Türkçe’nin haberine göre, bakanlar kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Başbakan Barzani “Türkiye’nin neden IKBY içine operasyon yaptığını sormadan önce bunun nedenini sormalıyız. Sebep PKK” diye konuştu. IKBY topraklarının komşu ülkelerin güvenliğine tehdit olacak şekilde kullanılmasına karşı olduklarını belirten Barzani şöyle dedi:

‘BİRÇOK DEFA BUNU PKK’YA SÖYLEDİK’

“Bizim bu konuda bir prensibimiz var. Hiçbir şekilde Irak Kürdistan’ı topraklarının komşularımızı vurmak ve güvenliklerini tehlikeye atmak için kullanılmasını kabul etmiyoruz. Bu prensip Türkiye, İran, Suriye ve her taraf için geçerli. Hiç bir şekilde topraklarımızın bu ülkelere yönelik tehdit ve kargaşa için kullanılmasını istemiyoruz.”

“PKK SALDIRILARININ BİR SEBEBİ VAR, BU SEBEPLER KALKMALI”

“ Maalesef, birçok defa bunu PKK’ya da söyledik. ‘Bu toprakları kullanıp, gidip Türkiye’de eylem yaparak geri dönmenizi kabul etmiyoruz’ dedik. Bunun böyle olmasını sağlayan sebepler var ve bu sebeplerin de ortadan kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde çözümden de bahsedilemez.”

Kaynak: Sputnik News