SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Yeni Gelişme ‘Zarrab Davası’

Yeni Gelişme ‘Zarrab Davası’

27 Mart 2018 / Salı 21:38
Bekir Bozdağ...

“BEKİR BOZDAĞ İLE GÖRÜŞME”

Atilla’nın avukatları Hakim Berman’ın geçtiğimiz ay talep ettiği Türk bürokratlarla yapılan görüşmelerin tüm detaylarını da mahkemeye sundu.

Atilla’nın Türk Büyükelçiliği ve New York Başkonsolosluğu’yla görüşmesinin ve Türk diplomatların Atilla ile cezaevinde yaptığı tüm görüşmeler kayıtlarda yer aldı. Kayıtlarda, Atilla’nın avukatlarının o dönemde Adalet Bakanlığı görevinde bulunan Bekir Bozdağ ve bakanlığa bağlı bürokratlarla da görüştüğü belirtildi.

KARAR 11 NİSAN’DA

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen davada, jüri heyetinin isnat edilen altı suçlamanın beşinden suçlu bulduğu, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ya verilecek cezanın belirleneceği karar duruşması 11 Nisan’da yapılacak.

“MERHAMETLİ CEZA”

Atilla’nın savunma avukatları, Hakim Richard Berman’a karar duruşması öncesi yaptıkları son başvuruda müvekkillerine “merhametli bir ceza” verilmesi çağrısında bulundu.

Atilla’nın dokuz savunma avukatı tarafından hazırlanan 75 sayfalık son başvuru dilekçesinde, müvekkilleri Atilla’ya, “yeterince ancak gereğinden fazla olmayan, adil ve merhametli bir ceza verilmesi”çağrısında bulundu. Müvekkillerinin dönen büyük bir uluslararası çarkta başkalarını işlediği suçların cezasını çeken tek kişi olduğu savunuldu.

Rıza Sarraf davasında yargılanıp, 12 kişilik jüri heyeti tarafından suçlu bulunan Atilla’nın alacağı cezayla ilgili son kararı mahkemenin Federal Hakimi Richard Berman verecek.

AVUKATLAR 4-5 YIL CEZA BEKLİYOR

Atilla’nın, işlenen suçlar ve Sarraf’ın kurduğu suç çetesiyle ilgili çok az bir bilgisi olduğu belirtildi. Savunma avukatları bu şartlar altında, ceza yasasına göre Atilla’ya verilecek hapis cezasının maksimum 4-5 yılı civarında olması gerektiğini savundu.

Kaynak: VOA Türkçe