SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Rusya ‘Peş Peşe Misilleme’

Rusya ‘Peş Peşe Misilleme’

26 Mart 2018 / Pazartesi 16:51
ABD...

ABD: “60 DİPLOMAT SINIRDIŞI, KONSOLOSLUĞA KAPAMA”

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere’deki ‘Skripal vakasıyla’ ilgili 60 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı aldı.

Trump yönetiminin, İngiliz istihbaratına bilgi satan eski bir Rus casusun İngiliz topraklarında zehirlenmesi gerekçesiyle Londra ile dayanışma adına 60 Rus diplomatı sınırdışı edeceği belirtildi. Seattle’daki Rusya Konsolosluğu da kapatılacak.

60 diplomattan 48’inin Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nde görevli personelinden, geri kalanının New York merkezli Birleşmiş Milletler’de görevli personelinden olduğu belirtildi.

ABD’Yİ TERK ETMELERİ İÇİN 7 GÜN SÜRE

Ülkeden gönderilmesi kararı alınan Rus diplomatlara ABD’den ayrılmaları için 7 gün süre verildiğini belirten ABD’li yetkililer, ‘Rus istihbaratının eylemlerinin giderek saldırganlaştığı’ gerekçesinin alınan kararda etkili olduğunu savundu.

‘RUSYA İLE MÜZAKEREYE HAZIRIZ’

Trump bu kararı Fransa, Almanya’nın da dahil olduğu Avrupa ülkeleriyle koordineli şekilde verdi. Diğer taraftan bir Beyaz Saray yetkilisi ‘davranışını değiştirmesi halinde Rusya ile müzakereye hazır olduklarını’ söyledi.

RUS ELÇİ: İLİŞKİLERDEN GERİYE KALANI DA YOK ETTİLER

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov ise söz konusu kararı alarak, ‘ABD yönetiminin bu kararla ikili ilişkilerden geriye kalanı da yok ettiğini’ dile getirdi.

‘RUSYA DA 60 ABD’Lİ DİPLOMATI SINIRDIŞI EDECEK’

ABD’nin bu kararına Rusya’dan yanıt gecikmedi. Rus Senatör Vladimir Cabarov, Washington’ın bu adımına karşılık olarak, Rusya’dan da en az 60 ABD’li diplomatın sınırdışı edileceğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Sergey Skripal ile kızı Yuliya 4 Mart’ta İngiltere’nin Salisbury kentinde kimyasal bir maddeden zehirlenmişti. İngiltere Başbakanı Theresa May, sinir gazıyla saldırı düzenlendiğini söyleyip büyük ihtimalle Rusya’nın sorumlu olduğunu iddia etmişti.

İngiltere hükümeti, ülkedeki 23 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı almıştı. Suçlamaları kesin dille reddeden Rusya da, ülkeden 23 İngiliz diplomatı göndererek karşılık vermişti.

Rusya’nın ABD ve Batılı müttefikleriyle ilişkileri 2013 sonunda başlayan Ukrayna krizinden beri git gide kötüleşiyor.

Kaynak: Sputnik News

Etiketler:, ,