SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Çavuşoğlu ‘Açıklama Şaşırtıcı’

Çavuşoğlu ‘Açıklama Şaşırtıcı’

21 Mart 2018 / Çarşamba 14:30
Çark...

ABD: “ANLAŞMA YOK”

ÇAVUŞOĞLU: “ANLAŞMAYA VARDIK DEMEDİK, ANLAYIŞA VARDIK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Menbiç konusunda “Anlaşmaya vardık sözünü netliğe kavuşturmak gerekiyor. Bir anlayışa vardık diyoruz. Suriye’nin özellikle Münbiç ve Fırat’ın doğusunun huzura kavuşması. Anlayışa vardık, anlaşmaya vardık demedik.” Dedi. Çavuşoğlu’nun açıklaması şöyle:

“ANLAŞMAYA VARDIK DEMEDİK, ANLAYIŞA VARDIK DEDİK”

“Anlaşmaya vardık sözünü netliğe kavuşturmak gerekiyor. Bir anlayışa vardık diyoruz. Suriye’nin özellikle Münbiç ve Fırat’ın doğusunun huzura kavuşması. Anlayışa vardık, anlaşmaya vardık demedik. Basınımız öyle bir şey söylüyor ki. O zaman anlaşmaya vardıysak komisyon çalışmasını niye yapacağız. PKK’nın buradan çekilmesi gerekiyor. Şimdi müsteşarımızı gönderiyoruz, eğer mütabakata varırsak o zaman anlaşma olur.”

NE OLMUŞTU?

Çavuşoğlu daha önce “YPG’nin bir an önce buradan çıkması lazım. Bu ABD’nin bize vermiş olduğu bir söz. Bu sözün uygulamada nasıl tutulacağını bu çalışmada da ele alacağız.” demişti.

ABD ANLAŞMA YOK DEMİŞTİ

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Türkiye ile Menbiç konusunda anlaşma olduğuna dair sorusu üzerine Sözcü, “Bu komik, çünkü Menbiç konusunda bir anlaşma yok” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Etiketler:, ,