SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Yunan ‘Akla Ziyan’

Yunan ‘Akla Ziyan’

10 Mart 2018 / Cumartesi 15:43
İşgal...

PAVLOPULOS: “TÜRKİYE’YE ATALARIMIZIN YAPTIĞINI YAPARIZ”

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos On İki Adaların Yunanistan’a verilişinin 70’inci yıldönümü kutlamaları için Nisiros adasında gerçekleştirilen törene katıldı.

Burada On iki adanın tarihine ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, Yunanistan’ın toprak bütünlüğü üzerinden Türkiye’ye hadsiz tehditler savurdu. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Türkiye’ye karşı hadsiz tehditler savurdu. Pavlopulos, “Türkiye bizi mecbur bırakırsa atalarımızın yaptığını yaparız” diyerek Türkiye’yi tehdit etti.

On iki ada ve enerji ahasında yaşanan gerginliklere ilişkin konuşma yapan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos;

“HER ŞEYİ YAPACAĞIM”

“Görev sürem boyunca, sadece bu sürede de değil, her zaman Nisiros’un ve On İki Adaların asırlık tarihini ve inkar edilemez Yunanlığını savunmak için üzerime düşeni yapacağım. Ayrıca ülkemizin ve dolayısıyla Avrupa Birliği’nin (AB) topraksal bütünlüğünü ve egemenliğini korumak için de üzerime düşeni yapacağım” dedi.

“ATALARIMIZIN YAPTIĞINI YAPARIZ”

Yunan Cumhurbaşkanı’nın tehditleri bununla da sınırlı kalmadı. Törenin ardından Yunan basınına konuşan Pavlopulos Türkiye topraklarında hak iddia etti, “Tarihsel olarak bize düşmesi gereken topraklara sahip olamayabiliriz” diyen Pavlopulos cümlesinin devamında, “Türkiye bizi mecbur bırakırsa atalarımızın yaptığını yaparız” cevabını vererek Türkiye’yi işgal etmeye yelteneceklerini söyledi.

DIŞİŞLERİ’NDEN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Bakanlığın sitesinde yer alan açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’u uluslararası hukuka ve ülkemizin sınırlarına saygı duymaya, makamına yakışmayan ve sebepsiz yere gerginliğe yol açacak söylemlerden imtina etmeye davet ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Haberayyıldız