SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / AKP ‘Teklif Akla Zarar’

AKP ‘Teklif Akla Zarar’

17 Şubat 2018 / Cumartesi 02:51
Nasıl yani?

ÇAVUŞOĞLU: YPG FIRAT’IN DOĞUSUNA ÇEKİLSİN

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, önceki akşam Ankara’ya geldikten sonra önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla bir toplantı yaptı.

Tillerson, iki NATO müttefikinin ilişkilerinin yeniden rayına oturması ve Türkiye ile ABD’nin Suriye bağlamında yeniden işbirliği yapabilmesi için bir dizi öneriyle geldi. Türkiye’nin Menbiç’teki YPG unsurlarının Fırat’ın doğusuna çekilmesi önerisi dahil bir dizi teklif dün Ankara Palas’ta iki ülke dışişleri bakanları toplantısında görüşüldü.

KRİTİK AŞAMA

Çavuşoğlu, Tillerson ile dün yaptığı basın toplantısında ABD ile güven ilişkisinin yeniden tesisi için önce Menbiç’te ABD’nin atacağı somut adımları görmek istediklerini söyledi. Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“YPG FIRAT’IN DOĞUSUNA ÇEKİLSİN”

“Şimdi böylesine kritik bir aşamadayız. Ya bu ilişkileri tekrar yoluna koyacaktık ya da daha kötüye gidecekti. Dün (önceki) akşamdan beri ortaya koyduğumuz irade ile esasen ilişkilerimizi tekrar normalleştirme konusunda bir mutabakata, anlayışa vardık. Bunun için atılması gereken adımlar var. Her iki tarafın da beklentileri var. Atacağımız adımlar konusunda da, YPG’nin Fırat’ın doğusuna gitme konusunda da emin olmamız lazım. Uygulamayı da birlikte görmemiz lazım.”

“YPG ÇEKİLDİKTEN SONRA ADIM ATALIM”

“ Münbiç yüzde 95 Arap şehriyse, YPG unsurlarının burayı yönetmesi ya da güvenliğini tesis etmesi buranın hiçbir zaman istikrara kavuşmaması demektir. YPG buradan çıktıktan, güven oluştuktan sonra ABD ile bu konuda adım atabiliriz. Ama önce YPG’nin buradan çıkması lazım. Bu her şeyden önce ABD’nin verdiği söz.”

Kaynak: Hürriyet

Etiketler:, ,