SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / Avrupa Konseyi ‘Ders’

Avrupa Konseyi ‘Ders’

16 Şubat 2018 / Cuma 19:35
İlginç.

Jagland: “AYM kararları tanınmak zorunda”

Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, bugün Ankara’da hakim ve savcı adaylarına hitaben bir konuşma yaptı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, Ankara’da savcı ve hakim adaylarına yaptığı konuşmada, OHAL’in süresi ve uygulamalarından dolayı kaygı duyduklarını belirtti. Jagland, AYM kararlarının tanınması vurgusu yaptı.

“OHAL UYGULAMALARINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, “Birçoğumuz bugün Türkiye’deki OHAL’in süresi ve OHAL uygulamalarının yayıldığı alan nedeniyle kaygı duyuyoruz. Gazetecilerin, meclis üyelerinin, belediye başkanlarının ve insan hakları savunucularının özgürlüklerinden yoksun bırakılmalarından dolayı kaygı duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“AYM KARARLARI TANINMAZSA HUKUK DEVLETİ YIKILIR”

Jagland, Avrupa Konseyi tarafından da duyurulan konuşma metninde, Türkiye’nin kendi Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını tanıması gerektiğini vurguladı. Jagland, “Çünkü Anayasa Mahkemesi kararları tanınmazsa, hukuk devletini yıkmış olursunuz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verdiği hak ihlali kararının uygulanmamasına karşı İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazlar reddedilmişti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe