SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Zaharova ‘Bu Bir Provokasyon’

Zaharova ‘Bu Bir Provokasyon’

15 Şubat 2018 / Perşembe 16:42
ABD...

Rus Dışişleri: ABD, TÜRKİYE’Yİ PROVOKE EDİYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin Suriyeli Kürtlere silah sevk etmeyi sürdürdüğünü söyledi.

Haftalık basın toplantısı düzenleyen Zaharova, ABD’nin Suriyeli Kürtlere silah sevk etmeyi sürdürdüğünü ve Türkiye’yi provoke ettiğini belirtti.

‘TÜRKİYE’Yİ PROVOKE EDİYOR’

Zaharova, “Türkiye’yi provoke eden ABD’liler, Irak toprakları üzerinden Kürtlere yeni silah konvoyları gönderdi. Buna karşılık Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de Kürtlere yönelik askeri eylemlerde bulunmaya devam etti” dedi.

Zaharova, Türkiye ile Suriyeli Kürtler arasındaki çatışmaların şiddetli olduğunu da belirtti.

‘ABD, SURİYE ORDUSUNA KARŞI CEPHE ALIYOR’

Öte yandan Zaharova, ABD’nin Kürt müttefikleriyle birlikte Suriye ordusuna karşı neredeyse açık bir cepheleşme içinde olduğunu kaydetti.

Zaharova, “ABD’li birlikler, IŞİD militanları için güvenlik bölgesi haline gelen Tanf kırsalındaki 55 kilometrelik güvenlik bölgesinde işgale devam ediyor. Fırat’ın doğu kıyısında Kürt müttefiklerine bağlılığını sergileyen ve Kürtlerle birlikte Suriye ordusuna karşı neredeyse açık cepheleşme içinde olan ABD’nin eylemleri endişe verici” ifadelerini kullandı.

ABD NE DEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ankara’ya varması öncesinde, ”YPG’ye ağır silah vermedik ki geri alalım” mesajı verdi.

Türkiye’ye geçmeden önce Lübnan’da açıklamalar yapan Tillerson, ABD’nin YPG’ye asla ağır silah vermediğini iddia ederek ”Dolayısıyla onlardan geri alınacak bir şey de yok” dedi.

Kaynak: Sputnik News

Etiketler:, , ,