SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Suriye ‘ABD Tezgah’

Suriye ‘ABD Tezgah’

14 Şubat 2018 / Çarşamba 01:19
Lavrov...

Lavrov: “ABD Suriye’de devlet benzeri yapı kurmak istiyor”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’nin doğusunu kontrol etmeye çalıştığını belirtti. Lavrov, Washington’ın Türkiye’nin Kürtler konusundaki kaygılarını göz ardı ederek akılsızca davrandığını söyledi.

“FIRAT’IN DOĞUSUNDA DEVLET YAPISI”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Salı günü yaptığı açıklamada ABD’nin Suriye politikasını eleştirerek Washington yönetimini Suriye’de devlet benzeri bir yapı oluşturmaya ve ülkenin doğusunu kontrol etmeye çalışmakla suçladı.

“TEHLİKELİ ADIM”

ABD’nin Suriye’de “tehlikeli tek taraflı adımlar” attığını belirten Lavrov, “O adımlar, Suriye toprağının büyük bir kısmında, Fırat Nehri’nin doğu yakasından Irak sınırına kadar olan alanda devlet benzeri bir yapı oluşturma çabalarının artan bir şekilde bir parçası olarak duruyor” dedi.

“SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TEHLİKEDE”

ABD’nin ülkede Suriye hükümetinden ayrı güç yapılarının oluşmasını desteklediğini ifade eden Lavrov, bu desteğin Suriye’nin toprak bütünlüğünü yıkıma uğrattığını söyledi. Lavrov, bu konudaki endişelerini ABD’ye ilettiklerini de aktardı.

“ABD AKILSIZCA DAVRANDI”

Rus haber ajansı TASS’da yer alan habere göre Lavrov, ABD’nin Türkiye’nin Afrin ile ilgili kaygılarını göz ardı ederek akılsızca davrandığını da belirtti.

Lavrov, “Türkiye’nin Kürt milis birimlerine yaklaşımını hepimiz biliyoruz. Türkiye’nin duruşu farklı şekillerde değerlendirilebilir ancak bu yaklaşım bir gerçek. Bu duruşu tamamen göz ardı ederek hareket etmek akılsızca. Bu akılsızlığın sonuçlarını Afrin bölgesinde de görüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: DW Türkçe

Etiketler:, ,