SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Davutoğlu Konuştu ‘Suriye Şaşkın’

Davutoğlu Konuştu ‘Suriye Şaşkın’

10 Şubat 2018 / Cumartesi 05:52
Olmadı şimdi...

Davutoğlu: Suriye’yle ilgili pişman değilim

Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Suriye’de son dönemde yaşananları TRT World yayınında değerlendirdi. “Türkiye’nin Suriye’de hiçbir zaman gizli bir planı olmadı” diyen Davutoğlu, Türkiye’nin güvenini tekrar kazanması için ABD’nin PKK ile işbirliğine son vermesi gerektiğini söyledi.

STRATEJİK YAKLAŞIM

Davutoğlu, “Suriye’yle ilgili hiçbir pişmanlığım yok. Her zaman olduğu gibi son 7 yıldaki Suriye politikamız dürüst, prensipli ve stratejik olmuştur” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin her zaman çözüm için çalıştığını söyleyen Davutoğlu;

“ARAP BAHARI”

“Dürüsttük, çünkü Suriye’yle ilgili hiçbir gizli planımız yoktu. Başdanışman olarak Suriye’ye 62 kez gittim. Asla etnik ya da mezhepsel bir ajandamız olmadı. Arap Baharı başladığında da 7 ay boyunca (Suriye Devlet Başkanı) Beşar Esad’ı halka karşı orduyu kullanmaması için ikna etmeye çalıştık. Ama bizi dinlemedi ve diplomasiyi reddetti” şeklinde konuştu.

Afrin operasyonunun Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için yapıldığını ifade eden Davutoğlu;

ABD YÜZÜNDEN PKK IRAK’TA YER BULDU, SURİYE’DE BUNA GÖZYUMULAMAZ”

“ABD’nin işgaliyle Irak’ın kuzeyinde oluşan boşluk sonrası PKK Irak’ta, Kandil’de kendine yer edindi. Türkiye Suriye’de böyle bir yapılanmaya gözyumamaz. PKK nerede olursa olsun, Türkiye meşru müdafa hakkını kullanacaktır” dedi.

NE OLMUŞTU?

Suriye… İsrail, Irak ve Suriye’yi parçalamak ve kopan parçalardan kendine müttefik devletçikler kurabilmek için bölgede bir Arap Baharı başllatı. Türkiye’nin de desteklediği sözde Arap Baharı politikası yüzünden Suriye’de iç savaş çıktı, bir milyona yakın yaşamını yitirdi. 3.5 Milyon insan göç etmek zorunda kaldı ve geldi Türkiye’ye yerleşti. Türkiye bu sığınmacılara 35 Milyar dolar para harcadı, hala harcıyor. İç savaş da hala sürüyor…

Irak… BOP projesine uygun olarak, 2003 Körfez savaşında Türkiye’nin desteklediği ABD Irak’ı işgal etti, şimdiki gibi sınır ötesi harekat yapılmadığı için PKK terör örgütü hem silahlandı hem de siyasi güç kazandı. Siyasi kanadı HDP Meclis’te. Geçen yıl bu terör örgütü siyasi kanadına hazineden 30.1 Milyon TL yardım yapıldı. Bu siyasi kanat ve terör örgütü PKK Hala varlığını sürdürüyor…

İşte Davutoğlu’nun “pişman değilim” dediği Suriye politikasının sonuçları bu, mensubu olduğu AKP’nin izlediği siyasetin sonuçları bu.
Durum bu, takdir sizin.

Erdal Sarızeybek

Kaynak: Sputnik News

Etiketler:, ,