SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Ünal ‘Tartışmaya Nokta’

Ünal ‘Tartışmaya Nokta’

9 Şubat 2018 / Cuma 19:16
Uzlaşı...

ÜNAL: SEÇİM BARAJI KONUSUNDA UZLAŞI SAĞLANDI

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Toplantının ardından AKP Sözcüsü Mahir Ünal, açıklamalarda bulundu.

Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Saadet Partisi Başkanı Karamollaoğlu’nun buluşmasıyla ilgili, “Nezaket ziyaretiydi, ittifak zeminini hazırlayacak bir konuşma geçmedi” diye konuştu.

Ayrıca Ünal seçimlere ilişkin, “Yüzde 10 barajının korunmasında uzlaşıldığını, önceliğin yerel seçimlerle ilgili düzenlemede” olduğunu ifade etti.

Ünal’ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

“YÜZDE 10 BARAJININ KORUNMASI HUSUSUNDA MUTABAKATA VARILDI”

“Uyum yasaları komisyonları, 5 komisyon olarak çalışmaya devam ediyor. Milli Mutabakat Komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Seçim kanununun bir gereği olarak, 1 yıl önce düzenlenmesi gereken yasalarla ilgili çalışmalar sürüyor. Yüzde 10 barajının korunması hususunda mutabakat oluştu.”

“YEREL SEÇİMLERDE TEK ZARF TEK SANDIK ÜZERİNDEN YAPILACAK SEÇİMLER”

“Seçim pusulası konusunda partilerin asıl maksadı olan, kurumsal kimliğini korumak, oylarının belli olmasını sağlayacak şekilde çalışmamız da devam ediyor. Yerel seçimlerde tek zarf tek sandık üzerinden yapılacak seçimler. Meclis’e ilk olarak yerel seçimlere ilişkin düzenlemeyi göndereceğiz. Çünkü yerel yönetimler ile ilgili düzenlemenin yerel seçimlerden bir yıl öncesinden yasallaşması ve meclisten geçmesi gerekiyor.” dedi.

Kaynak: Sözcü

Etiketler:, ,