SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Düğüm ‘Mütercimler’

Düğüm ‘Mütercimler’

26 Aralık 2017 / Salı 00:28
kod ergenekon, kumpas, dosya, gizli

İKİ MEÇHUL DOSYA

Yıl 2007…
Mütercimler İstanbul’da yürüyen soruşturma kapsamında gözaltına alındı, ancak polis sorgusunda ifade vermedi ve susma hakkını kullandı. 4 Temmuz 2008 savcılık beyanında ise, sorulan soruları yanıtlayarak birinci iddianamedeki yerini aldı.Mütercimler’in savcılıkta vermiş olduğu ifade özetle şudur ;

“ERGENEKON LAFINI MEMDUH ÜNLÜTÜRK’TEN DUYDUM”
“Ergenekon lafını 1990’lı yıllarda Memduh ÜNLÜTÜRK’ten duydum. Memduh ÜNLÜTÜRK bana, Ergenekon’ un çok eski yıllardan beri Türkiye’ de var olduğunu, 12 Eylül 1980 yılından sonra dağıldığını, 1971 darbesinde hem sağcıları hem de solcuları kullandıklarını anlatmıştır. Genel olarak Ergenekon’un Kıbrıs konusunda hassas olduğunu, bu konuda faaliyetlerinin olduğunu, ancak bunun tarihte kaldığını söylemiştir.”

“ÜÇ YIL ÖNCE HABER MERKEZİNE ERGENEKON DİYE BİR DOSYA GELDİ”
“Bir gün haber merkezine, 3 yıl önce, Ergenekon diye bir dosya geldi. O dosya içinde Ergenekon’a ait birçok bilgi ve belge vardı. Televizyondaki bir arkadaşım bana bunu yayınlamamı söyledi. Ben ise, “bunu yayınlamayalım, arşive atalım, demokrasi tarihine geçsin” dedim ve yayınlamadım”.

“BU DOSYA HALA MEÇHUL”
Mütercimler ifadesinin bu bölümünde bir Ergenekon dosyasından bahsediyor, ama o dosyanın kim tarafından getirildiğini açıklamıyor, savcılık da nedense bunu sormuyor, yani bu “birçok bilgi belge” nedir, kimse merak etmiyor. Mütercimler araştırmacı yazar, akademisyen, televizyon programcısı, ülke gündemini sarsacak bir dosya var elinde ama nedense yayınlamıyor, “demokrasi tarihine geçsin” diyerek arşive kaldırıyor, sizce neden?

“BU DOSYADA NE OLDUĞUNU MÜTERCİMLER’DEN BAŞKA KİMSE BİLMİYOR”
Peki, o dosyadaki bilgi ve belgeler nedir, neyi anlatıyor, neyi açıklıyor, kim söyleyecek bunu bize, şimdilik kimse. Çünkü demiş ya “demokrasi tarihine geçsin diye arşive kaldırdım”, arşivde şimdi o birçok bilgi ve belge, içeriğini ise biz bilmiyoruz. Belki bilen vardır ancak doğru mudur değil midir, onu da şimdilik bilmeye imkân yok. Ünlü Ergenekon yazarlarından(!) bunu araştıran da yok, yazılmadı hiç, konuşulmadı hiç… Neyse, biz yine de Mütercimler’in ifadesini okumaya devam edelim;

“HABİP ÜMİT SAYIN BANA FİLM SENARYOSU GİBİ DOSYA VERDİ, ÜZERİNE ERGENEKON YAZDI”
“Habip Ümit SAYIN’la Amerika’ dan yeni geldiği dönemde tanıştım. Tanıştıktan sonra, M5 Savunma ve Strateji Dergisinde önce yazı yazdı, daha sonra paraya ihtiyacı olduğundan film senaryosu gibi bir şey yazdı, bana getirdi ve üzerinde “Ergenekon” yazdı. Habip Ümit SAYIN bana; “sen bundan anlarsın” dedi ve daha sonra şirketimiz bunu kabul etmedi. Sayın ile olan ilişkimizin boyutu budur.”

“BU SENARYO DOSYASI DA ORTAYA ÇIKMADI”
Bu ifadeye göre, Habip Ümit Sayın ABD’den Türkiye’ye ve Mütercimler’e geliyor, kendisine bir senaryo dosyası veriyor ve üzerine de Ergenekon yazıyor. Üstelik sen bundan anlarsın diyor, yani Mütercimler’i bir nevi Ergenekon uzmanı olarak görüyor. Peki, nedir bu senaryo, neyin senaryosudur bu, bilen yok.

“MÜTERCİMLER BU DOSYALARI AÇIKLAMALI”
Kısacası Mütercimler’in arşivinde bir Ergenekon senaryosu var, bir çok belge var, ama nedir bunlar, şimdilik bilen yok, açıklayan yok, soran da yok, neden? Öyle ya Türkiye’de ilk defa Can Dündar’la ERGENEKON belgeseli yapan o değil mi?
Erol Mütercimler artık konuşmalı bu dosyaları da açıklamalı. Açıklamalı ki kod Ergenekon denilerek Türk Ordusuna kumpas kuranlar artık gerçek yüzlerini göstersin!…
Kod Ergenekon kumpası çözülmeden 15 Temmuz çözülemez!..

Erdal Sarızeybek