SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Sınırların Aşıldığı Yer ‘Efkar Tepesi’

Sınırların Aşıldığı Yer ‘Efkar Tepesi’

26 Aralık 2017 / Salı 00:15
Şemdinli, efkar, tepe, sarızeybek

EFKAR TEPESİNİ BİLMEYEN ŞEMDİNLİ’Yİ HİÇ BİLMEZ

Efkar Tepesi.
Şemdinli’nin Efkar Tepesi.
Teröristin geçemediği, barınamadığı belki de tek arazi parçasıdır burası.
Bir başka anlamı var Efkar Tepesinin; dağ değil, tepe değil sabır taşı gibi bir şey, öfkenin kurşuna dönüşmesi gibi bir şey, atılan her kurşundan dayanma gücü almak gibi bir şey.

ŞEMDİNLİ KÜÇÜCÜK AMA İŞLER BÜYÜK
Şemdinli küçük bir ilçe. Yüksekova’dan çıkar, iki saat kadar bir yol alırsınız; arada sırada rastlayacağınız küçük küçük köylerin dışında dağlar ve taşlar sizi gözler, siz de onları seyredersiniz karmaşık düşüncelere dalarak. Ne zaman ki Şapatan Gediğine ulaşırsınız, hemen aşağınızda yemyeşil bir çukurluk, ova değil, yayla değil, küçük bir çukurluk etrafı dağlarla çevrili, sizi karşılar. Burası Şemdinli’dir. İlk bakışta üç şey görürsünüz, üç şey sizin dikkatinizi çeker; dağlar, gökyüzü ve küçücük bir ilçe.

İlçe bildiğiniz, alıştığınız doğumuzun bir ilçesidir; birkaç bin nüfuslu, tek ana yola açılan dar toprak yollar, birkaç resmi bina ve sokaklarında dolaşan insanlar. Daha önce doğuya gittiyseniz bu manzara size yabancı değildir, hafif bir tebessümle eski yıllarınız aklınıza gelir.

BİR GÖKYÜZÜ VAR BİR DAĞLAR VAR BİR DE ŞEMDİNLİ

Gökyüzü de yabancı değildir size, ister doğu olsun ister batı, gökyüzü bildiğiniz gökyüzüdür, kimi zaman bulutlu, kimi zaman güneşli, bazen yağmurlu ya da karlı. Nefes aldığınız havadır bu, yıldızları seyrettiğiniz, Allah’a dua ettiğiniz gökyüzü. Şemdinli’de günleriniz ise nefes almaktan ve de yıldızları seyretmekten ziyade Allah’a dua etmekle geçer. Bu nedenle önemlidir gökyüzü; size güç verir.

Gelelim dağlara. Şemdinli çukuruna girdiğinizde tüm evreni kucaklayan gökyüzü size dar gelir, küçük gelir, bazen şaşırırsınız, bu kadar da küçük gökyüzü olur mu, diyerek. Öyledir, küçüktür çünkü dağlar size izin vermez bakışlarınızı yukarı kaldırmaya, kaldırıp da gökyüzüne bakmaya; dört bir yanı dağlarla çevrilidir bizim küçük Şemdinli ilçemizin.

HUDUT TABURUNDA BİR ÇAY İÇİN
Şemdinli çukuruna girin, isterseniz jandarma taburuna gidin, sizi misafir ederler, çay ikram ederler. Ana binanın hemen yanı başında ufak tefek bir bahçe vardır, dinlenmek için. İster oraya oturun, isterseniz ana binanın yukarısında, ‘84’te teröristlerin roket attığı derme çatma, adına da gazino denilen bir çay ocağı vardır, oraya oturun.

Biraz tedirgin olacaksınız ama olsun, her an üstünüzde bir roket patlayacakmış gibi bir düşünceye kapılacaksınız ama olsun, ‘84’ün izleri hâlâ silinmemiştir hafızalardan ama olsun, bir çay için ve gökyüzüne bir bakın. Dört dağ ya da tepenin içine sıkışmış hissedeceksiniz kendinizi. Başta canınız sıkılacak, göğsünüz daralır gibi olacak ama aldırmayın, zamanla alışırsınız bu dağlara çünkü bu dağlar sizindir.

GOMANE TEPENİN DİLİ OLSA DA KONUŞSA
Sola doğru bakarsanız Gomane Tepe’yi görürsünüz, tam karşınızda yer alan tepe. Gomane, ta üçlü sınıra kadar doğuya doğru uzanır. Üçlü sınır size tanıdıktır, birlikte çok yolculuk yaptık biz sizinle; İran, Irak ve Türkiye sınırlarının birleştiği yer. Dalamper ya da Zagros dediğimiz dağlardan ufala ufala ta Şemdinli’ye kadar gelir. Gelir ama kötülüğü şu, gökyüzünü kapatır. Göğü göremezsiniz dolayısıyla dua edemezsiniz, etseniz de dağlar sizi dinleyemez, size çare olamaz.

Taktik açıdan önemlidir; Gomane’ye çıkan taş atsa, Şemdinli’de sizin başınıza düşer. Ne zorluk çekti evlatlarınız bu tepeyi kontrol altına alabilmek için. Tepe deyip geçmeyin, çıkmak zor, saatlerce tırmanış demektir. Tepe deyip geçmeyin, onca zorluğa rağmen çıktığınızda geceleyin üşümeniz demektir, soğuktur.

ŞEMDİNLİ’DE GECELER BİTMEZ
Gece deyip de geçmeyin, çünkü oralarda geceler bitmez, çok uzundur çok. Saatler geçmez, dakikalar geçmez ve gece hiç bitmez gibi gelir insana. Bu bir gece de değildir, çok gecedir çok, orada görev yapmış evlatlarınızı bunu iyi bilir. Siz her gece terörist beklersiniz, gelsin de hesap sorayım, diyerek. Terörist bu, hemen gelmez ki!

Bıkarsınız, yorulursunuz, gelirse gelsin, deyip ölüme bile aldırmazsınız. İşte hainler bu anınızı ve bu duygularınızı iyi bilir, sizin böylesine düşündüğünüz bir anda gelir, sıla hasretiyle gözlerinizin dolduğu bir anda gelir, sizi şehit eder ve gider. Gomane gibi çok dağ, çok tepe vardır Şemdinli’de saymakla bitmez ama Efkar Tepesi bir başkadır!

AKLIN AKILLA SAVAŞTIĞI YER ŞEMDİNLİ
Hemen arkanızda Beyaztaş Tepe vardır, İran’ı Şemdinli’ye bağlar. Genelde teröristler buraya çıkmaz çünkü askere çok yakındır, korkarlar. Ya sağından geçer Şapatan üzerinden Altınsu köyünün ihtiyar muhtarına konuk olurlar, ya da solundan geçip Hazne’de bir yandan soğuk su içerken öte yandan yola mayın döşerler, siz geçerken şehit olasınız, diye. Ama bu Beyaztaş da o heybetiyle Gomane gibi gökyüzünün yarısını kapatır, dolayısıyla dualarınızın yarısı gökyüzüne gider yarısı ise Beyaztaş’a.

Beyaztaş sizi dinlemez; Allah size akıl vermiş, işte dağ işte taş, işte asker, işte terörist der, tedbirinizi alın, diye size nasihat eder, başka bir şey de elinden gelmez. Gökyüzüne gelince; ‘’Güzel bir yurt verdim size, iyi insanları başınıza getirin, yurdunuzu iyi yönetin, neden biz bunları yaşıyoruz, diye de sormayın, her insan layık olduğu şekilde yönetilir ve yaşar, aklınız var onu kullanın’’, der, daha ne desin ki! Beyaztaş da bir başkadır ama asıl Efkar Tepesi’dir konumuz olan.

EFKAR TEPESİ BİR BAŞKA
Tabur gazinosundan gene karşıya ve de uzaklara baktığınızda Beyaz dağı görürsünüz. Teröristler oralardan geçer; sağa giderse Bembo’ya, sola giderse Ortaklara, batıya giderse Akpınar dağı üzerinden Basyan’a geçer. Her hareketinin bir amacı vardır; sağdan gidişi demek; Durak’a taciz, Bembo’da pusu, Beyyurdu’na taciz demektir. Sola dönerse, Ortaklara taciz, Silo yaylasında pusu demektir. Batıya dönerse, Konur vadisinde mayın, Aktütün’e taciz ve oradan da Basyan’a yani Irak’a kaçmak, demektir, tabi tekrar geri gelmek üzere. Beyazdağ da bir başkadır ama Efkar Tepesi daha bir başkadır.

EFKAR TEPESİ GERÇEK BİR SABIR TAŞI
Efkar Tepesi belki de Şemdinli’ye en yakın olan dağdır, hemen yanı başında. Merak etmeyin, buradan terörist geçemez ve de burada terörist barınamaz çünkü kimin ne zaman bu tepeye ateş edeceğini kimse bilemez. Bu tepe bizimdir, eskiden de bizimdi şimdi de bizimdir. Şemdinli’ye tayin olan her asker, her polis, her memur Efkar Tepesini iyi tanır, iyi bilir. Burası bizler için sabır taşıdır ama her ne hikmetse hiç çatlamaz onca kurşuna rağmen.

Bizim taburun hemen karşısındadır; nöbetçiler geceyi bu tepeye bakarak geçirir. Genelde gece teröristlerin, gündüz bizim olduğu için, nöbet tutanlar yerinden kımıldamaz, Efkar tepesini seyrederek nöbeti bitireceğini düşünür ama geceler çok uzundur, bitmek bilmez.

YÜREĞİN DAYANMA GÜCÜ BİTTİĞİ YERDE EFKAR TEPE GELİR
Şemdinli’de bazen sabrın taştığı anlar da olur, dayanamazsınız, insanoğlu bu, sabır taşı değil ki! İşte o zaman Efkar tepesi tepeliğini yapar ve atılan bütün kurşunları göğsünde toplar, kimse de karışmaz bu nereden geldiği belli olmayan kurşunlara, kimse de sormaz, neden, diye. Halk da alışmıştır buna, hiç korkmaz. Sabrın taştığı anlarda önce bir makineli tüfek darbesiyle mermiler Efkar’a boşaltılır. Bunu duyan diğer silahlar; roketler, bombalar, piyade tüfekleri, bütün silahlar, hepsi anlaşmışçasına elinde avucunda ne varsa Efkar’a gönderir.

Bu; tüm efkarların dağıtıldığı bir andır, herkes keyifle ama efkarla seyreder. Bu sabıra sabır eklemek isteğinin dile geldiği bir andır, herkes efkarlanır, ya sabır çeker. Her mermi, bir dayanma gücüdür. Her mermi aslında otuz yıldır süren bu kaosa bir isyandır, isyan atılan mermilerle dile getirilir. Bu nedenle bu tepenin adı Efkar Tepesidir, bu adı da orada görev yapmış devletin polisi ve askeri koymuştur.

SAĞOLASIN EFKAR TEPESİ
Allah’tan bu Efkar Tepesi var, yoksa Şemdinli’de teröristlerin hainliklerine dayanmak zor.
Efkar Tepesi demek, bizler için Şemdinli demektir. Hâlâ devletin Şemdinli’de otorite olduğunu düşünüyorsanız, inanın bu Efkar Tepesi sayesindedir, yoksa bunca yıldır süren bu ihanete can dayanmaz, Şemdinli dayanmaz, biz dayanamayız.

Sağ olasın Efkar Tepesi, yıllarca bizim kahrımızı çektin, bir ah, bile demedin onca kurşuna. Bize sabır verdin, dayanma gücü verdin.

Sağ olasın Efkar Tepesi, sağ olasın…

Erdal Sarızeybek