SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Çarçella’nın Sırrı ‘Eşek Kapısı’

Çarçella’nın Sırrı ‘Eşek Kapısı’

26 Aralık 2017 / Salı 00:23
Hakkari, şemdinli, iki yaka, çarçella, eşek kapısı

İKİ YAKA DAĞLARINDA BÜYÜK HAREKAT

Çarçella İKİ YAKA DAĞLARI olarak bilinir. Şemdinli’nin kuzeybatısında yer alır. Konur Vadisi’nin hemen üstündedir. Çarçella’nın heybetli gölgesi bir Konur vadisine düşer, bir de Bembo vadisine. Bu iki vadinin hâkimi Çarçella’dır. Bu dağlar eşsiz bir tabiat harikasıdır ve bizimdir. Eşek Kapısı ise bu dağlara Irak’tan açılan tek giriş-çıkış yoludur, bir geçit yeridir. Teröristlerin güvenle kullanabildikleri tek yoldur.

TERÖR ÜSSÜ
Botan ve Behdinan alanında öldürme eğitimi almış bir teröristin, bu bölge arazisi içerisinde unutamadığı ve unutamayacağı iki yer vardır; biri Hakurk, diğeri ise Çarçella’dır. Neden unutamaz ve neden aklından çıkmaz bu iki yer? Çünkü her ikisi de sınırların aşıldığı, güç ötesine geçildiği ve insani değerlerin değişime uğratıldığı yerdir.

Biz Çarçella’dan başlayalım. Aktütün’den çıkın, Geveruk yayalasını geçin, Eşek Kapısı’ndan çıkın ve doğuya doğru bir bakın, resimdeki yalçın kayalıkları göreceksiniz, tıpkı dört parmak gibi gökyüzüne doğru uzanan, işte orası Çarçella’dır. Teröristler arasındaki ünü de bundan gelir; dört parmak!

Yurdumuzdan, komşu ülkelerden ve Avrupa kıtasından çeşitli vaatler, kandırmacalar ve tuzaklar sonucu yuvasından koparılan insanlar, maceralı bir yolculuk sonrasında Irak kuzeyindeki Hakurk ana ininde toplanır. İlk eğitim ve öğretimi müteakip önce Hacıbey Çayı kenarındaki Nahal Tepe’ye getirilir , hani şu Osman Öcalan denilen katilin Derecik saldırısını idare ettiği tepe .

ÇARÇELLA’YI BÖLGE HALKI İYİ BİLİR

Hepsi tek sıra yapılır ve yüzleri Türkiye tarafına döndürülerek Çarçella gösterilir ve ardından bir elin dört parmağı ikinci boğumdan kıvrılarak işaret edilir. Terörist adayları bunu anlamıştır; dört parmak işareti demek Çarçella demektir, Türkiye demektir. Ele geçen teröristlerin sorgularından öğrendik biz de tüm bunları, yoksa nereden bileceksiniz ki dört parmağın Çarçella olduğunu. İmralı’da yatan hainin lafına göre aynı zamanda Çarçele, ‘bir parça özgür vatan Şemdinli’, demekmiş. Bu duyan ve Çarçella’yı uzaktan gören teröristler adaylarını bir heyecan alır, hepsi birbirine bu dört parmak işaretini yapar ve böylece Çarçella adı, Hakurk’tan başlayarak adım adım dağlara yayılır ve hafızalara kazınır. Artık iş oraya gitmeye kalmıştır, gitmek için can atmaya, Çarçella’ya çıkmaya, orada yatmaya ve şiir yazmaya…

ÇOK ZORLU ARAZİ
Aslında bu bir aldatmacadır çünkü Çarçella öyle kolay çıkılacak, kolay varılacak bir yer değildir. İsterseniz birlikte hesaplayalım; Çarçela’ya Hakurk’tan gitmek için iki yol vardır; biri güvenli Irak yolu, diğeri güvensiz Türkiye yolu. Mecbur kalıp güvensiz yoldan gitmek gerekirse önce Hacıbey Çayı’nı geçmek, sonra Karakoç- Gasto’ya varıp dinlenmek gerekir ki, bu en az bir günlük yaya yoldur. Öyle ya terörist de olsa, vahşi dağlı da olsa, yaratık da olsa, bu anlattıklarımız neticede bir insandır ve yorulur her insan gibi, dinlemesi gerekir.

Oradan çıkıp Karadağları aşıp, Silo yaylasına varıp yeniden mola vermesi gerekir ki, bu da bir günlük yaya yürüyüştür, etti mi iki gün. Silo’dan çıkıp Akpınar Dağı’na, oradan Gülle Tepe üzerinden Çarçella’ya çıkması gerekir ki, bu da en az iki gün, etti mi dört gün. Demek ki Hakurk-Çarçella arası, katırı tepseniz en az dört günlük tırmanıştır, iniştir, yürüyüştür, en az dört günlük tehlikeli bir yoldur, görülme riski vardır, çatışma riski vardır.

4-5 GÜNLÜK PATİKA YOLU
Diyelim ki güvenli yolu tercih ettiler ve Irak üzerinden Çarçella’ya çıkmaya karar verdiler. Bu yoldan gitmek için Hacıbey Çayı’nın peşi sıra Irak-Türkiye hududunu takip edeceksiniz. Hakurk- Gelyaraş-Kanyaraş-Yeşilova hattı en az iki gün çeker, fazla oyalanmadan iki günde varılır çünkü güvenli yoldur, çünkü onları hem Barzani korur, hem de ABD’li ağabeyleri.

Yeşilova-Anadağ’dan yola çıkıp Basyan’a varış ise, o da bir gün eder. Belki daha az çeker ama Basyan’da mola vermeleri gerek, çünkü orada yoldaşları vardır. Selam vermek gerek, en önemlisi çay içmek gerek çünkü çaya hiç dayanamazlar. Hatta Şemdinli çayında bir duş almaları gerek, ne de olsa “Şehit Uzman Çavuş Mehmet Çağlar Eşi Elif Bölük Öğretmenin dediği gibi” pistir onlar, ara sıra da olsa su gerek, temizlenmek gerek, üstelik moral açısından da iyi olur onlar için. Böylece etti mi üç gün.

Basyan, Meşelik-Ayranlı-Eşek Kapısı, bu da bir gün eder, nasıl olsa yol boş, Meşelik boş, Ayranlı boş. Etti mi dört gün. Bir gece tırmanışla geçer, hep tırmanış ve sonrasında Eşek Kapısı’nda bir mola, orası da güvenlidir, köy yok, kıöylü yok, karakol yok, asker yok. Beşinci günün gecesi ya da altıncı günün gündüzü Çarçella’ya varırlar.

EFSANE HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ
Çarçella bu, teröristlerin efsanesi, şiirlerin yakıldığı yer, varsa eğer hayallerin kurulduğu yer. İşte bu zorlu yolu teröristlere sevdirmek için Çarçella efsanesi yaratılmıştır ve bu efsane dört parmak işaretiyle akıllara kazınmıştır, ama aslında böyle bir efsane yoktur…

İLK OPERASYONU PAMUKOĞLU YAPTI
1993 yazında, General Osman Pamukoğlu İkiyaka denilen bu bölgeye bir operasyon yaptı. Biz de Şemdinli Tabur Komutanı olarak katıldık bu harekâta. Biz görmedik ama anlatılanlardan Çarçella’da nerdeyse bir ‘terör şehri’ ortaya çıkarılmış olduğunu öğrendik. Bir şehirde ne varsa orada da varmış; revir, okul, futbol sahası, voleybol sahası, yatakhaneler, yemekhaneler, sinema, tiyatro, bir terör şehri işte, ne ararsanız var.

Daha fazla detay istemeyiniz çünkü biz o noktada değil Eşek Kapısı’ndaydık, görmedik bu şehri ama bildik ve duyduk. Çarçele zaten bu harekât sonrasında ne menem bir şey olduğunu da gösterdi bize, teröristlerin efsane ini.

PEKİ, ÇARÇELLA’NIN BAŞKA NE ÖZELLİĞİ VARDIR
Her şeyden önce, teröristlerin Türkiye’ye en güvenli giriş yoludur ama zorludur. Ama efsaneleştirildiği için katırın bile çıkmakta zorlanacağı bu yol, bu katır ötesi terörist ayaklar tarafından tırmanılır ve hiç şikâyet edilmez. Teröristten katır olur mu derseniz?

Normalde olmaz, olmaması gerek ama İmralı haini derse ki bir parça özgür vatan, Hakurk sorumlusu Osman Öcalan derse ki bir parça özgür toprak, siz de iyisinden bir terörist iseniz, elbette katır olacaksınız, tırmanacaksınız, elbette katırdan beter tırmanacaksınız, başka çıkış yolu var mı ki onlar için! Çarçella, Hakurk’taki teröristleri gece demeden gündüz demeden yürüterek Türkiye’ye getirebilmek için bir aldatmacadır.

Bu olayın taktik yönüdür, ama asıl mesele stratejide yatar, işin sırrı Çarçele’nin bulunduğu yerde gizlidir. Çarçele, Yüksekova-Çukurca, Hakkâri-Şemdinli ortasında yer alan bir bölge içerisindedir. Güvenlidir çünkü sağı boş, solu boştur, karakol yoktur, köy ise artık kalmamıştır. Çok güvenli bir yerdir. Bölge arazisine hâkimdir; yüksektedir, savunma imkânı verir, ortadadır, dört ilçeye geçiş kolaylığı sağlar. Üstelik büyük terörist guruplar için ideal toplanma bölgesidir, toplantı yapmak için, eylem planı hazırlamak için ya da eyleme geçmek için.

HAKKARİ’Yİ KONTROL EDEN ARAZİ
Bembo’dan bir gömlek hatta iki gömlek üstündür. Dikkat ediniz bugünlerde PKK terör örgütün toplumsal olayları kışkırttığı yerlere; Hakkâri, Şemdinli ve Yüksekova. Yarın bu olaylar Çukurca’ya sıçrarsa eğer hiç şaşırmayınız, çünkü Hakurk Irak’taki karargâhları ise, Çarçella da Türkiye’deki önemli stratejik noktalarından biridir. Çarçella’ya hâkim olan teröristler, Hakkâri ve bölgesine stratejik destek sağlar, olayları yönetir ve yönlendirir.

Şimdilerde operasyon yapılıyor hem de günlerce süren. Var olan teröristler etkisiz hale getiriliyor ve operasyon haliyle bitiyor. Bitiyor ama asker çekilince başka teröristler geri geliyor. Çünkü Çarçella hem Yüksekova’yı hem Şemdinli’yi hem Çukurca’yı hem de Hakkari’yi kontrol eden arazinin düğüm noktası, teröristlerin vazgeçmesi mümkün değil!

PEKİ NE YAPMALI
Çarçella’yı Çarçella yapan Basyan, Zap, Avaşin ve Hakurk terör inleridir. Bu inler yok olmadan Çarçella yok olmaz!
Bu saydığım inler Barzani bölgesindedir ve kara harekatı yapılmasını gerektirir.
Bu bölgelere tam 15 yıldır harekat yapılmadı, izin verilmedi ama teröristler orada, şimdi de orada ve bunu herkes biliyor. Hal böyle olunca Çarçella da teröristlerin üs merkezi olmaya devam ediyor… Ve olan da hep bize oluyor…

Erdal Sarızeybek