SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / Başkanlık ‘Neden’

Başkanlık ‘Neden’

25 Aralık 2017 / Pazartesi 17:55
Erdoğan, suriye, türk, ulus devlet

Erdoğan’ın Başkanlık Derdinin Altında Bakınız Ne Yatıyormuş…

Türk Ordusu apar topar Suriye’ye gönderildi. Bir yanda Esad güçleri, bir yanda IŞİD ve bir yanda PKK! Türk Ordusu kıskaçta, daha dün 4 şehit verdik, 17 yaralımız var ama Erdoğan’ın meselesi bu değil, derdi Başkanlık… Neden?ABD açıklama yaptı; “Suriye ve Irak parçalanacak” dedi, “küçük küçük devletçikler kurulacak” dedi. Bu olası devletçiklerin varlığı Türkiye’ye gelecekte tehdit olacak ama bizim ülkede gündem bu da değil, gündem yine Başkanlık…Ve Barzani çığlık atıyor, Kürt Devletini kurduk, yakında ilan edeceğiz diyor.Ülkede işsizlik artıyor, üretim düşüyor, Türk Lirası değer kaybediyor, yakında her şeye zam gelecek ama bunlar da gündem olmuyor…

Ülkede gündem BAŞKANLIK ama bu ısrar niye?

Mesele şu…Bir ABD-AB-İsrail projesi olan BOP yakında ürünlerini verecek, hem Irak hem de Suriye’de özerk yapılar ortaya çıkacak ama… Bu yapıların ayakta durabilmesi ve yaşayabilmesi için, Türkiye sınırına komşu illerde de benzer özerk yapılar olmalı ki birbirine destek olabilsin.Ve bu etnik yapıların – Ermeni gibi, Asuri gibi, Süryani gibi ve Kürt kılığına gitmiş Ermeniler gibi- zamanla güçlenip Türkiye’yi de etki alanlarına alabilmeleri ve nihayetinde eyalete dönüşebilmeleri için, asıl hedef durumundaki Türkiye’de de benzer idari yapıların olması gerekiyor.

Yani Başkanlık gündemi Türkiye’nin meselesi değil, yakında parçalanacak olan Irak ve Suriye’nin meselesi! Ama Irak ve Suriye’de kurulacak etnik kimliklerin asıl güç kaynağı Türkiye. Türkiye olmadan, Türkiye bunu desteklemeden bu işler olmuyor.İşte bu yüzden Erdoğan acele ediyor; Irak ve Suriye’de rejimlerin değişmesi yakın.

İşte bu yüzden apar topar Türk Ordusu Suriye’ye gönderiliyor; Suriye’de muhalefetin güçlenip Esad rejimini zorlaması yakın.İşte bu yüzden sözüm ona Erdoğan dünyaya kafa tutuyor, kafa tutmakla kamuoyunu etkilemek istiyor, olası referandumu sağlama almak istiyor. Mesele; Türkiye’nin idari yapısını değiştirebilmek, yerel yönetimler eliyle etnik temelde özerk yapıları hayata geçirebilmek! Ama başkanlıkla da iş bitmiyor…

Türk’ün ve Atatürk’ün ve de Türk tarihinin de varlığı bu küresel projeye engel oluyor çünkü bu projenin hedefi Türk ve Anadolu!Öyleyse bundan sonra sıra Türk ulus devlet kimliğine sıra gelecek!

Dahası…
“Ne Mutlu Türk’üm” diyenlerin varlığı zayıflatılacak! Fakirleştirilecek ve İş bulamayacak duruma düşürülecekler… Çünkü bu küresel proje Türk düşmanlığı üzerine kurulu yani 1071 Malazgirt’in rövanşı!
AKP’li Aziz Pabuşçu ne demişti, hatırlayınız; “AKP sayesinde Türk olmaktan kurtulduk!
AKP sözcüsü Yasin Aktaş ne demişti; Türk diye bir ırk yoktur!
AKP’nin bir dönem Hakkari Valisi ne demişti; Ege’deki Türk şehitlikleri düzmecedir!

Hatta…

PKK terör örgütü Cizre’de İNTİKAM yazılı tişörtler giyip polisimize saldırmamış mıydı!
Neyin intikamı bu!
Her yol Malazgirt’e çıkıyor, 1071’e.
Mesele şu; AKP bu rövanşın hangi tarafında!

Erdal Sarızeybek