SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / ESAD’DAN TÜRKİYE’YE ŞOK KARAR!..

ESAD’DAN TÜRKİYE’YE ŞOK KARAR!..

10 Haziran 2018 / Pazar 21:40
'Olacağı Buydu'

Suriye’de YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı olarak bilinen Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Beşar Esad yönetiminin diyalog teklifini kabul ettiğini duyurdu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyini kontrol eden Kürt güçlere diyalog çağrısında bulunmuştu. Esad, “Eğer müzakereler sonuç vermezse bu bölgeleri güç kullanarak özgürleştireceğiz” demişti.

DSM tarafından yapılan açıklamada, “Suriye’de tarafların artık askeri bir yöntemin ve ara bulucu güçler eliyle yapılan pazarlıkların çözüm olmayacağını anladığı” belirtildi. DSM’nin açıklamasında yeni bir anayasa çağrısı da yapıldı:

“SURİYE HÜKÜMETİ İLE ANLAŞACAĞIZ”

“Suriye hükümeti görüşme kapılarını açma açıklamasını yapınca, biz tereddütsüzce bu yaklaşımı kabul ettik. Yeni bir imkanın sağlanması, Suriye’de akan kanın durdurulması, huzur ortamının sağlanması ve yeniden inşa çalışmalarının başlaması için Suriye hükümetinin Suriye’de taraflar arasında gerçekleşmesi öngörülen görüşmeler hakkındaki açıklamalarını olumlu bulduk.

“YENİ ANAYASA YAPILMALI”

“Halkın tüm temsilcilerinin bir araya gelmesi, tek taraflı ve imha siyasetinin son bulması için anlaşma yoluna girilmesinden umutluyuz. Demokratik bir Suriye ve tüm kesimlerin eşitçe temsil edildiği bir anayasanın oluşması için tüm tarafların ortaklaşması gerçekleşmeden Suriye’de çözümün mümkün olmayacağını belirtmek isteriz.”

Haber işte böyle.
Şu anda Türkiye Suriye’de askeri harekat yapıyor ama Suriye Devleti ile işbirliği yapmıyor.
Ve Türkiye, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın baştan beri yaptığı diyalog çağrılarını görmezden geliyor.

N’oldu şimdi?
Türkiye’nin yalnız bıraktığı Esad yönetimi PKK/PYD/YPG unsurlarıyla masaya oturuyor.
Peki bundan kim zararlı çıkar?

Erdal Sarızeybek

Kaynak: bbc