SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / HAYDAR ALİYEV’DEN BOMBA ÇIKIŞ!..

HAYDAR ALİYEV’DEN BOMBA ÇIKIŞ!..

10 Şubat 2018 / Cumartesi 00:17
Erivan...

Aliyev: ‘Erivan tarihi toprağımızdır’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerilerin tarihi toprağı olan Erivan’a dönüşün siyasi ve stratejik bir hedef olduğunu belirtti.

“ERİVAN TARİHİ TOPRAĞIMIZDIR”

Azerbaycan’da 11 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday gösterilen Aliyev, genel başkanı olduğu Yeni Azerbaycan Partisi’nin (YAP) kongresinde yaptığı konuşmada, Revan Hanlığı’nın, Zengezur ve Sevan (Gökçe) bölgelerinin Azeri halkının ‘tarihi toprağı’ olduğunu ve bunu hem ülkedeki genç neslin, hem de uluslararası toplumun bilmesi gerektiğini kaydetti.

STRATEJİK HEDEF

Aliyev, “Biz, Azerbaycanlılar o tarihi topraklara geri dönmeliyiz. Bu bizim siyasi ve stratejik hedefimiz ve bu hedefe kademeli olarak yaklaşmalıyız” ifadelerini kullandı.

‘BMGK KARARLARI ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜLMELİ’

Uluslararası toplumun Azerbaycan’ı Dağlık Karabağ konusunda desteklediğine dikkat çeken Aliyev, Karabağ sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kararları çerçevesinde çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Dağlık Karabağ hukuken Azerbaycan sınırları içinde yer alıyor. Bölgenin kontrolüyse fiili olarak Ermeni ayrılıkçılarda bulunuyor.

Haydar Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Kaynak: Sputnik News

Etiketler:,