SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / AKP’DEN CAN SIKICI İTİRAF!..

AKP’DEN CAN SIKICI İTİRAF!..

10 Şubat 2018 / Cumartesi 04:10
Dolap...

ERTEM: TÜRK TELEKOM’U SATMAKLA HATA ETTİK

ERTEM: TÜRKİYE’NİN STRATEJİK ŞİRKETLERİ SATILMAMALI

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Türkiye’nin stratejik şirketlerinin satılması ve el değiştirmesinin karşısında olduğunu söyledi.

Bu tarz işletmelerin blok olarak satılmak yerine halka arz edilmesi gerektiğini söyleyen Ertem, başından beri yapmaları gereken modelin bu olduğunu söyledi.

HATA YAPMIŞLAR

TRT Haber yayınında konuşan Ertem, “Türk Telekom gibi değerlerimizi ne olursa olsun elden çıkaralım dedik, kötü bir zamanlama ile satılmıştı. Bu hataları tekrar etmemek gerek, çıkış yolu halka arzdır” dedi.

NE OLMUŞTU?

Şirketin yüzde 55’ine sahip olan Hariri ailesine ait Oger Telecom’un sahip olduğu OTAŞ özelleştirmeden sonra bankalardan kredi kullanmıştı. Daha sonra bunu yapılandırmak için 20 bankadan 4 milyar 750 milyon dolar almıştı.

BANKA KREDİLERİNİ ÖDEYEMEDİ

Kredi karşılığında da Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini teminat olarak göstermişti. Hariri ailesinin işleri Lübnan’da bozulunca OTAŞ kredi taksitlerini ödeyememişti. Bankalar da krediyi yakın izlemeye alıp hukuki süreç başlatmaya karar vermişti.

BORÇLARINI ÖDEYEMEYEN TÜRK TELEKOM’U DEVLET Mİ SATIN ALIYOR?

Reuters Türk Telekom’la ilgili kritik bir bilgiyi paylaştı. Yüzde 55 paya sahip olan Oger Telecom’un borcunu ödeyememesi sebebiyle Türk Telekom’un devlete geçebileceği konuşuluyor.

Kaynak: Sözcü/ Sabah