SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / MÜFTÜ FETVA VERDİ… ERDOĞAN FENA YANDI!..

MÜFTÜ FETVA VERDİ… ERDOĞAN FENA YANDI!..

31 Aralık 2017 / Pazar 21:33
Eee...

MÜFTÜLÜK: YAHUDİLERİ DOST EDİNMEYİNİZ

Bursa Gemlik Müftülüğü’nün dağıttığı bildiri tartışma yarattı. Broşürde hem yılbaşına yönelik hem de gayrı Müslimlere yönelik mesajlar içeren ayet ve hadise yer verildi…

Maide suresinin yer aldığı bildiride, Yahudi ve Hristiyanlarla, Müslümanların dost olmaması tavsiye ediliyor. Bildirinin üzerinde yazan sürenin Türkçe çevirisinde;

“DOST EDİNMEYİN”

“Ey iman edenler, Yahudileri ve Hristiyanları dostlar edinmeyiniz. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. İçinizden kim onları dost ediniz (muhabbet beslerse), muhakkak o da onlardandır. Şüphesiz Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez” ifadeleri yer alıyor. Bildirinin üstünde yer alan hadiste de yılbaşı kutlamalarına vurgu yapılarak, “Şüphesiz her kavmin (milletin) bir bayramı vardır. Bu da (Ramazan ve Kurban) bizim bayramımızdır” deniyor.

“TARTIŞMA YARATTI”

Ancak bu bildiriye kimi kesimler destek verirken kimisi de Maide suresinin Türkçe çevirisinin yanlış yapıldığını savundu. Surenin “dost edinmeyin” demediğini savunan kesimlere karşı olarak da Maide suresinin eleştirilmemesi gerektiğini dile getirenler oldu.

ERDOĞAN’A YAHUDİ MADALYASI
Bir diğer tartışma ise Erdoğan verilmiş olan Yahudi Cesaret Madalyası. Bilindiği kadarıyla Müslüamn bir ülkenin Yahudi madalyası alan tek lideri Erdoğan ve bu madalya hala gündemde.
Durum bu.
Erdal Sarızeybek

Haberin Videosu