SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / Konur Vadisinden Büyük Feryat…

Konur Vadisinden Büyük Feryat…

27 Aralık 2017 / Çarşamba 15:31
Bilen bilir.

TERÖR KONUR VADİSİNİ AĞIR VURDU

Şemdinli’nin Konur Vadisi Çarçela’nın  hemen altında ve gölgesindedir. Konur’un sırtını dayadığı bu dağlarda çok güzel ve güçlü bir su kaynağı vardır. Kaynağın soğuk suları Knur’un içinden geçer, çay olur, Şemdinli Çayı ile birleşir ve Basyan’a dökülür, oradan ta Basra Körfezine kadar uzanır gider. Vadinin bir köşesinde yer alan bu su kaynağı, bir zamanlar Kerem’le ayran içtiğimiz yerdir.

Konur bizim, subaşı bizim, Kerem bizim ama Şemdinli çok uzak, öyle uzak ki ‘seslensek bizi duyar mı’ diye bir endişe var yüreğimizde.

GÜZELLİĞİ DOYUMSUZ

Ziyaretçileri bir yana, Konur vadisinin asıl sakinleri bu güzelliği yaşamadı hiç, biz tanığız, ortasındaydı bu cennetin, sahibiydi bu güzelliklerin, ama yaşayamadı. Aslına bakacak olursanız terör bir yana, görmek ve yaşamak bir yana, yiyecek kışlık erzakını bile zor taşırdı bizim vadi. Çünkü Beyyurdu geçit vermez, her yağmur ve karda kapanır aylar boyu, ne giden olur ne gelen.

Bahçesaray’ı anlatırlar bize hep, yolu altı ay kapalı kalır diye şikâyet ederler, ortalığı birbirine katarlar, peki ya Konur vadisi?

Etiketler:,